Erdoğan G20'de Putin'le görüştü: İdlib'de atmamız gereken çok daha önemli adımlar var

64

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Arjantin'de düzenlenen G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da katıldığı görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

HAYATİ KONULARI GÖRÜŞTÜK

Basına kapalı görüşmenin ardından G20'yi takip eden gazetecilere konuşan Erdoğan, Putin ile "hayati konuları" görüştüklerini söyledi.

Suriye'nin İdlib bölgesindeki çatışmasızlık anlaşması hakkında yeni bir toplantı yapmayı doğru bulduğunu söyleyen Erdoğan, İstanbul'daki dörtlü zirveyi hatırlatarak "Atmamız gereken çok daha farklı adımların olduğuna inanıyorum" dedi.

İki ülkeden heyetlerin de paralel toplantılar yaptığını belirten Erdoğan, Putin ile görüştüğü konular arasında Türk Akımı boru hattının da bulunduğunu aktardı.

İş birliğimizde çok önemli ilerlemeler kaydediyoruz

Vladimir Putin ise görüşmenin ardından "Çok farklı alanlarda iş birliğimiz devam etmektedir" dedi ve ekledi:

"Aramızdaki ticari ilişkilerde oldukça istikrarlı bir artış var. Bunu hem geçen yıl hem bu yıl gördük. Bu toplantıyı verimli iş birliğimizin bir göstergesi olarak addediyorum. İş birliğimizde çok önemli ilerlemeler kaydediyoruz. İstanbul toplantısı sonrasında da bu ilerlemeye dair çok güzel sinyaller, mesajlar almaya devam ediyoruz."

İdlib'de Türkiye-Rusya anlaşması

Türkiye ve Rusya, Suriye'nin kuzeyinde silahlı muhalifler ve cihatçıların kontrolünde bulunan İdlib'de çatışma yaşanmaması için bir anlaşma imzalamıştı.

Fakat bölgede çatışmalar tam anlamıyla sonlamış değil.

Türkiye'nin İdlib içinde, Rusya'nın ise İdlib'in dışında gözlem noktaları bulunuyor.

HABERRUS