"Rus paralı askerleri Maduro'yu korumak için Venezuela'da"

786

Rus özel güvenlik şirketi mensubu bir grup savaşçının siyasi krizin pençesindeki Venezuela'ya gönderildiği ortaya çıktı.

İki ayrı Rus kaynağın teyit ettiği bilgilere göre, Ukrayna ve Suriye gibi sıcak bölgelerde gizli görev üstlenen özel savaşçılar, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu koruma amacıyla geçtiğimiz günlerde başkent Karakas'a ulaştı.

Kozaklar olarak da isimlendirilen paramiliter grubun lideri Yevgeny Shabayev, Venezuela'daki Rus özel güvenlik görevlisi sayısının en az 400 civarında olduğunu dile getirdi.

euronews'in haberine göre, Wagner şirketine mensup olduğu belirtilen paralı askerler, Venezuela'daki protestoların başlamasından iki gün önce başkent Karakas'a ulaştı.

Paralı askerlerin iki uçakla Rusya'dan Küba'ya gittiğini aktaran Yevgeny Shabayev, güvenlik personelinin daha sonra Venezuela'ya geçtiğini belirtti.

Rus özel güvenlik personelinin, Maduro'nun kendi güvenlik birimi içerisindeki muhalefet sempatizanlarınca olası tutuklama girişimine karşı görev yaptığını söyleyen Shabayev, "Arkadaşlarımız doğrudan Maduro'yu korumak için oradalar." ifadelerini kullandı.

Venezuelalı yetkililer, geçen hafta pazartesi günü bir grup askerin cumhurbaşkanlığı sarayının bir kilometre yakınında isyan girişiminde bulunduğunu öne sürmüştü.

Bu arada Rus paralı savaşçıların küçük gruplar halinde ülkeye geldiği belirtilirken ilk Rus savaşçı grubun 2018'in mayıs ayında, devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Karakas'ta konuşlandığı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ile Venezuela Enformasyon Bakanlığı, konuyla ilgili yorum yapmazken Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, "Bilgimiz yok" demekle yetindi.

Yeni bir küresel bölünmenin merkezi haline gelen Latin Amerika ülkesinde Rusya, Çin ve Türkiye Nicolas Maduro'nun arkasında dururken ABD ve Avrupa Birliği, başkanlığını ilan eden Juan Guaido'ya destek veriyor.

HABERRUS