Moskova'nın geleneksel iftar çadırı bu akşam açılıyor

304

Rusya’nın başkenti Moskova’da tarihi Zafer Parkı’nda bulunan Anıt Camii’inin bahçesinde 700 metrekare büyüklüğünde kapalı Ramazan Çadırı kuruldu. Yaklaşık 3 milyon Müslüman’ın yaşandığı kentte bu yıl 11’inci kez kurulan çadır 29 gün boyunca iftarlarda hizmet verecek. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'in katılımıyla açılacak iftar çadırını bu yıl 20 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Moskova’da Ramazan havasının yaşandığı ender mekanlardan biri olan çadırın bu akşam yapılacak olan açılışına Yahudi, Hıristiyan ve diğer din temsilcileri de davet edildi. Moskova'daki tek iftar çadırını Rusya’da yaşayan Müslüman vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Rusya Müftüler Konseyi ve Moskova Müftülüğü'nün Moskova belediyesinin desteğiyle organize ettiği Ramazan Çadırı 6 Haziran tarihinden 4 Temmuz'a kadar her akşam ziyaretçilerine iftar yemeği verecek.

resim tanımı girin

Çadırda "Türk günü" bu yıl da devam edecek

Her yıl olduğu gibi bu yıl da iftar çadırında her gün farklı etkinlikler yapılacak. Her iftarı bir kurum veya ülke üstlenecek. Bu sene de Rusya Uygurlular diasporası, Rusya'da yaşana Hintli Müslümanlar Derneği, Başkurdistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkiye geceleri gibi günler düzenlenecek.