Moskova'da bu yıl düzenlenen 3. Parkur Festivali renkli görüntülere sahne oldu

67

Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen parkur festivali (engelleri hızlı aşma sporu) renkli görüntülere sahne oldu.

Moskova'nın Lujniki spor tesislerinde bir araya gelen üç bine yakın parkur severler, burada dünyaca ünlü yönetmen Luc Besson'nun çektiği "Yamakasi" filminin baş oyuncusu Châu Belle Dinh ile tanışma fırsatı buldu. Ziyaretçilerle yeteneklerini paylaşan Dinh ustalığının özel sırlarını da anlattı.

 

Parkur sporu özellikle Yamakasi filminin ardından dünyada büyük ilgi kazandı. Filmde kendilerine 'Yamakasiler' adını veren gençler hiçbir hileye başvurmaksızın, yer çekimini hiçe sayarak binaların çatılarından, balkonlarından ve duvarlarından atlayıp sıçrarlar. Mahalledeki bütün gençler onlara hayrandır ve onları taklit etmeye çalışırlar.

 

Rusya'da parkur severlerin çok iyi durumda olduğunu belirten Dinh, "Onlar harika hareketler yapıyor. Ama esas olan şeyi öğrenemediler. Parkur engelleri aşmak içindir. Parkurun felsefesi şudur: Bir bütün olmak ve birbirini korumaktır." şeklinde konuştu.

Parkur severlerin ana fikirleri ise öz korkularıyla savaşmaktır. Engelleri atlayarak üstünden geçmeyi seven parkurcular banko oynamayı da sever. Yani atlarken korunmayı tercih etmezler ve özel koruma kıyafetlerini de kullanmazlar.

Korumanın zor akrobasi hareketlerini gerçekleştirmeye engel olduğunu iddia eden genç parkurcu, "Parkur aslında en ucuz tutkunluktur, burada sadece spor ayakkabısı gerekmektedir. Tehlike ise bütün ekstriminal sporlarda mevcut." diye konuştu.

3. Parkur Festivali için Lujniki Spor Tesisleri alanında metalik borulardan oluşan özel yapı inşa edildi. Altı metrelik yükseklikte olan alan parkur severlerin farklı hareketler yapmalarına fırsatlar sağlıyor.

Parkour, Fransa'da 1987 yılında keşfedildi: Genç dağcı Devid Bell kayalara çıkma imkanını bulamayınca duvar ve ağaçta tırmanmaya başladı. Ve böylece yeni bir sporun doğmasına neden oldu. Zamanla "Le Parkour" ya da "Freerun"(serbest koşu) adıyla spor tanınmaya başladı. Rusya'da ise parkur ilk defa 2000 yılında ilgi kazanmaya başladı.

YAŞAR NİYAZBAYEV, Cihan