Beşiktaş maçı öncesi göz altına alınan 400’den fazla CSKA’lı fanatik serbest bırakıldı

1

Şampiyonlar Ligi B Grubu ikinci karşılaşmasında deplasmanda oynayan Beşiktaş, Rus ekibi CSKA Moskova'ya 2-1 mağlup oldu. Maçın güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan Rus polisi iki gündür Lujniki pazarı ve stat çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Polisin 121’i maç saatlerinde stat çevresinde olmak üzere, toplam 420 CSKA’lı fanatiği göz altına aldığı belirtildi.

Ria Novosti haber ajansının polis yetkililerine dayandırarak verdiği haberinde özellikle alkol alan gençlerin kuralları çiğnedikleri ve polis tarafından karakola götürüldükleri kaydedildi. Polis yetkilisi yaptığı açıklamada, “İdari ve yasal kuralları ihlal edenler göz altına alındı. Bunların büyük çoğunluğu sabah saatlerinde serbest bırakıldı. Bazı fanatik grup üyeleri ile ilgili de işlemler yapılıyor.” dedi.

Göz altına alınanların polis sorgusunda havanın soğuk olması nedeni ile alkol aldıklarını söyledikleri ifade ediliyor. Polis maçı yaklaşık 20 bin taraftarın izlediğini, herhangi bir şiddet olayının da gerçekleşmesine izin verilmediği kaydedildi. 80 binden fazla kapasiteli Lujniki stadının büyük çoğunluğunun boş olması dikkat çekti. Maçın güvenliğini sağlamak için 2 binden fazla polis görev yaptı. Gün içerisinde de metro istasyonlarında ve caddelerde polis güvenlik noktaları artırıldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan