ABD'den Rusya'ya Soçi 2014 Kış Olimpiyatı'na destek

27

Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi (USOC) Rus Olimpiyat Komitesi'ne Soçi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları'na hazırlanmak için işbirliği teklif etti. Rusya, USOC’la işbirliğini öngören çerçeve anlaşma imzaladı. ABD 1980 yılında Sovyetler Birliği’nin gerçekleştirdiği yaz olimpiyatlarını 60’dan fazla ülke ile birlikte protesto ederek, olimpiyatların fiyaskoyla sonuçlanmasına neden olmuştu.

Rusya Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Hotoçkin, “USOC ile işbirliği için çerçeve anlaşma imzaladık. Anlaşmada yapacağımız çalışmaların sınırlarını belirlemiş oluyoruz. Ayrıca bu anlaşma Amerikalıların Soçi-2014 Organizasyon Komitesi'nin tüm organizasyonlarda aktif şekilde rol almaya hazır olduklarını gösteriyor.” diye konuştu.

Anlaşmada "spor heyet değişimi, sporda dopinge karşı mücadelede işbirliği" gibi konuların da ifade edildiğini anlatan Hotoçkin, işbirliği anlaşmanın 2014'e kadar beş yıllık dönem için imzalandığını kaydetti.

Rusya'nın Karadeniz sahilinde bulunan tatil şehri Soçi 2007'nin Temmuz ayında Guatemela'nın başkenti Guatemela şehrinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından yapılan oylama sonucu 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nı yapmaya hak kazanmıştı. Soçi ile bir arada Olimpiyat Oyunlarını düzenlemek için Güney Kore'nin Pyeongchang şehri ve Austurya'nın Salzburg şehri yarışmıştı.

Rusya'nın önde gelen ekonomi gazetesi Vedomosti geçtiğimiz hafta yayınladığı haberde olimpiyatlar için 2009-2012 yıllarında toplam 1,054 trilyon ruble (33 milyar dolar) daha ek yatırım yapılacağını duyurmuştu.

Rusya bu zamana kadar Kış Olimpiyatları gerçekleştirmedi. 1980 yılında düzenlenen Moskova Yaz Oyunları ise ABD'nin öncülüğünde 60'tan fazla ülkenin boykot kararı yüzünden fiyaskoya dönüşmüştü.

USOC kâr amacı gütmeyen ABD'nin Millî Olimpik Komitesi'ne bağlı bir kuruluş. Komite ABD Anti-Doping Ajansı ile Uluslararası Anti-Doping Ajansı ve diğer Uluslararası Spor Federasyonları arasındaki koordinasyonu sağlıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan