Rus basını: First Lady, Sarkisyan için özel menü hazırladı

0

Ermenistan ve Türkiye milli takımlarının 2010 Dünya Kupası elemeleri çerçevesinde Bursa’da gerçekleştirdikleri karşılaşma Rus basınında ‘futbol diplomasisi’ olarak değerlendirildi. Türkiye’nin 2-0 kazandığı maçın futboldan çok, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin gelişimine katkı sağladığını kaydeden Rusya basını, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın ağırlanması ile ilgili detay bilgiler verdi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Hanım’ın Sarkisyan için özel menü hazırladığını duyuran Ria Novosti, Sarkisyan’ın First Lady’ye zevkli menüsünden dolayı teşekkür ettiğini duyurdu.

 

ARMENIA Today maç ile ilgili haberini, “Türk taraftarlar Türkiye-Ermenistan maçı esnasında Ermeni milli marşını yuhaladı.” şeklinde verirken, Radyo Freedom Europe Rusça versiyonu maçı Türkiye ve Ermenistan devlet başkanları kendi oyuncuları için birlikte taraf tuttu şeklinde yansıttı.

Ermenistan ve Türkiye liderlerinin maçtan sonra iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldığını yazan Gazete.Ru, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan'ın “Maç görüşmek için ve bir yıl içinde neler yapıldığını değerlendirmek için iyi bir neden.” açıklamalarına yer verdi.

Ermenistan ve Türkiye cumhurbaşkanları milli takımlarının maçından sonra el sıkıştığını yazan Rusya'nın Interfax Haber Ajansı, maç esnasında cumhurbaşkanlarının yanyana oturduklarını, sonrasında da Ermenistan Cumhurbaşkanı onuruna akşam yemeği verildiğini belirtti.

Vremya Novostey gazetesi bugünkü sayısında Türkiye ile Ermenistan arasında ilk ortak maçın ardından gelişmeleri yazdı. Gazete iki ülkenin de 2010 yılında düzenlenecek Dünya Kupası'na gitme şansını kaybettiklerini belirterek, “Bu yüzden maç spordan çok diplomasi ile gündeme geldi. Yeni bir kavram 'futbol diplomasisi' yaşandı.” diye yazdı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan