Dünya şampiyonu Haye'ye, KKTC bayraklı şortu giydirmediler

2

WBA dünya ağır sıklet boks şampiyonluğu unvan maçında Rus devi Nikolai Valuev, Türkiye dostu İngiliz David Haye karşısında unvanını koruyamadı.

Almanya'nın Nuremberg kentindeki müsabakada, David Haye 12 raund üzerinden yapılan karşılaşma sonunda 116-112 sayı ile 2.13 metre boyundaki 144 kiloluk Nikolai Valuev'i yenerek unvanın yeni sahibi oldu.

 

36 yaşındaki Valuev, kariyerindeki 52 karşılaşmadan 34'ü nakavt olmak üzere 50'sini kazanıp, 1 maçı beraberlikle, 1 maçını kaybetmiş olarak ringe çıktı. 29 yaşındaki Haye ise bu mücadeleye kadar 23 maçın 21'ini nakavt olmak üzere 22'sini kazanıp, 1 maçını da kaybetmişti.

 

İngiliz vatandaşı olmasına rağmen şortunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağı taşıyan yeni şampiyon, son 3 yıldır antrenmanlarını Girne'de sürdürüyor. Yaklaşık 15 bin kişinin canlı izlediği dev maçtan zaferle ayrılan David Haye, KKTC bayraklı şortunu bu karşılaşmada giyemedi. Yeni şampiyon, aldığı tehditler ve baskılar sebebiyle şortunda İngiliz bayrağı taşıdı. Haye, KKTC'nin Girne şehrinin Ozanköy köyünde yaşıyor.

ZAMAN