Rusya Milli Olimpiyat takımı Vancouver'e ayinle uğurlandı

1

Rusya Milli Olimpiyat takımı başkent Moskova'da bulunan Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde düzenlenen ayinle Vancouver Kış Olimpiyatı'na uğurlandı.

Rusya'nın başkentinde 12 Şubat ile 28 Şubat tarihleri düzenlenecek 2010 Vancouver Kış Olimpiyatı'na katılacak Rus Olimpiyat oyuncuları için resmi uğurlama töreni düzenlendi. Tören Moskova merkezinde bulunan  Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde gerçekleşti. 

Uğurlama töreninden önce Rus Ortodoks Kilisesi Patriarkı Kirill dini ayin gerçekleştirdi. Kirill konuşmasında, "Bugün kiliseye Olimiyat'ta başarılı olmamız için dua etmeye geldik. Nerede hareket orada bereket. Tembel ve çaba göstermeyen insan başarılı olamaz. Size başarılar diliyoruz. Tanrı yanınızda olsun." diye konuştu. Ayinin ardından her oyuncuya Hz. İsa'nın resmi hediye edildi.

Olimpiyatçıları uğurlamaya Spor, Turizm ve Gençlik Bakanı Vitaliy Mutko da katıldı. Bakan gazetecilere yaptığı açıklamada olimpiyata katılacak olan sporcuların ülkenin en iyi sporcuları olduğunu söyledi. Rusya'yı Kış Olimpiyat Oyunlarında 175 kişinin temsil edeceği kaydedildi.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan