Futbol Birliği başkanlığına yeni seçilen Fursenko: Hiddink sözleşmesinin şartlarını yerine getirmeli

1

Rusya Futbol Birliği (RFS) başkanlığına, St. Petersburg'un Zenit futbol kulübünün Başkanı Sergey Fursenko seçildi.

Bugün yapılan RFS Başkanlığı seçimlerini 2005-2008 yıllarında St. Petersburg'un Zenit futbol kulübünün başkanlığı yapan Sergey Fursenko kazandı. RFS Seçim Komisyonu başkanı Denis Rogaçev yaptığı açıklamasında "Seçimlerde 109 kişi oyunu kullandı. Aminov için 11 kişi oyunu verirken Fursenko için 95 oy kullanıldı. Üç oy ise geçersiz sayıldı." dedi.

11 Mart 1954 St. Petersburg doğumlu olan Fursenko aynı zamanda Eğitim Bakanı Andrey Fursenko'nun kardeşi. Fursenko, 2008 yılından bu yana da Ulusal Media Grup Başkanlık görevini yürütüyor.

RFS Başkanlığı seçimlerinde Özbek asıllı Alişer Aminov de aday olmuştu. Alişer Aminov 1980-1989 yıllarında Özbekistan'ın Pakhtakor ve Zvezda futbol kulüplerinde yöneticilik yaptı. Daha sonra Rusya'ya yerleşen Aminov, 2008 yılından itibaren "Futbolu Kalkındırma Fonu" Başkanlığını yürütüyor. Seçime katılan bir diğer aday Sergey Kazmin ise Fursenko lehine adaylıktan çekildi.

Hiddink sözleşme şartlarını yerine getirsin

RIA-563549-Fursenko1-300Öte yandan, bir ara Türkiye A Milli Takımı teknik direktörülüğü için adı geçen Hollandalı Guus Hiddink'in, Rusya Milli Takımı ile sözleşmesinin uzatılıp uzatılmamasının yarın Moskova'da düzenlenecek Rusya Futbol Birliği Başkanlığı seçiminin ardından netlik kazanacağı tahmin ediliyor.

Fursenko Hiddink ile ilgili yaptığı açıklamada Hiddink'in önünde yerine getirmesi gereken kontratın olduğunu belirterek, "6 aylık bir süre var. Bu dönemde antrenörle ilgili kararımızı veririz. " dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan