Rusya Spor Bakanı Mutko, Hiddink'i göndermeyi önerdi

2

Rusya Spor, Turizm ve Gençlik Bakanı  Vitali Mutko, Rusya milli futbol takımının teknik direktörü  Guus Hiddink’i göndermeyi önerdi. Rus basınına göre, Hollanda asıllı Hiddink Türkiye’ye de gidebilir.

Rus basınına konuşan Bakan Mutko, ülke futbolunun kalkınması gerektiğine değindi. Rus Bakan, “Ben, Rus bir teknik direktörün ulusal futbol takımımızın başına geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu husus da ülke futbolunun kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Rus futbol uzmanları bizim felsefe ve psikolojimizden daha iyi anlar. Yabancı hocayı ancak ulusal takım ilgilendiriyor, ama yerli çalıştırıcı ise bir miras bırakarak Rus futbolunun içeriden gelişmesine katkı sağlar.” dedi.

Mutko, Hiddink’in Rusya Futbol Federasyonu ile sözleşmesinin uzatılması hususunda anlaşma sağlayamazsa biletinin kesilmesi gerektiğini önerdi. Rus Bakan, “Bu durumda kendisini hem Rus hem de yabancı bir teknik direktörle değiştirelim.” diye konuştu.

RIA-558688-Mutko 

Mutko, ayrıca Hiddink’in döneminde Rusya ulusal takımının başarılara imza attığını da belirterek, bazı eleştirilerde de bulundu. Mutko, “2010 yılı dünya futbol şampiyonasında finala çıkamadık. Bu husus Hiddink’in ulusal takımımızdaki kendi çalışma sonuçlarını ve başarısızlığın nedenlerini titizlikle analize etmesine zorlamalı... Ancak yine de Hiddink misyonunu yerine getirdi.” dedi.

Rus basını: Türkiye veya Çin’e gidebilir

Rus basını, Hiddink’in Rusya ile yıllık 8 milyon dolarlık sözleşmesinin Temmuz 2010’a kadar süreceğini belirterek, “Hollandalı teknik direktör Temmuz ayından sonra kalıp kalmayacağı konusunda karar vereceğini ve şimdiden konuşmanın erken olduğunu belirtmişti. Hiddink, sözleşmenin süresi bittikten sonra kendi kariyerini Türkiye’de, Çin’de veya İngiltere’de de devam edebilir.” yorumunda bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan