Rusya Hiddink’in biletini kesti

2

Hollanda asıllı Rusya milli futbol takımı teknik direktörü Guus Hiddink’le ilgili bilmece sona erdi. Rusya Futbol Federasyonu, 30 Haziran tarihinden sonra Hiddink’in takımı çalıştırmayacağını belirtti.

Rusya Futbol Federasyonu, Hiddink’in takımdan istifa ettiğini (sözleşme süresinin bittiği 30 Haziran tarihinden sonra) resmen doğruladı. Federasyon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Rusya Futbol Federasyonu milli takım teknik direktörü görevindeyken yaptığı büyük ve kaliteli çalışma ve hizmetlerinden dolayı şükranlarını sunuyor. Genel olarak da saygın teknik direktörün Rus futbolunun kalkınması için yaptığı önemli profesyonel katkılarını da altını çizerek belirtmek gerekir.” denildi.

Hiddink daha önceki saatlerde Hollanda De Telegraaf gazetesine yaptığı açıklamada, 30 Haziran’dan sonra Rusya’dan ayrılacağını belirtmişti. Önceki günlerde de Rusya Spor, Turizm ve Gençlik Bakanı Vitali Mutko, Hiddink’i göndermeyi önermişti. Mutko, Hiddink’in Rusya Futbol Federasyonu ile sözleşmesinin uzatılması hususunda anlaşma sağlayamazsa gönderilmesi gerektiğini açıkca belirtmişti.

Türk Milli Takım'ın başına Guus Hiddink'in getirildiğinin resmi olarak açıklanması bekleniyor. Türk basınına göre Guus Hiddink'in yüzde 99 teknik direktör olduğu Milli Takımlar'da, teknik kadro yapılanması da kesin olarak şekillendi. Buna göre, Fatih Terim'in yardımcılığını yapan Oğuz Çetin, Hollandalı'nın da yardımcılığını üstlenecek. Çetin ve Hiddink 1990-91 sezonunda Fenerbahçe'de teknik direktör- futbolcu olarak birlikte çalışmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan