Türkiye Hiddink ile anlaştı

3

A Milli Futbol Takımı'mızın yeni teknik patronu belli oldu. Futbol Federasyonu, son olarak Rusya'yı çalıştıran Hollandalı Guus Hiddink ile anlaştı

Resmî açıklamanın bugün yapılması bekleniyor. İddialara göre; Hiddink yıllık 3 milyon 750 bin Euro alacak.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasını UEFA'ya teslim eden Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ile Başkan Vekili Lütfi Arıboğan, Nyon'dan İstanbul'a dönmedi ve Amsterdam'a geçerek Guus Hiddink'le buluştu. Deneyimli hocayla randevulaşan Özgener ve Arıboğan, burada Hiddink'le son detayları konuştu. Görüşmelerin olumlu geçtiği ve Hiddink'le 2 yılı opsiyonlu 4 yıllık sözleşme konusunda uzlaşıldığı öğrenildi.

Rusya Futbol Federasyonu ile 30 Haziran'a kadar sözleşmesi olan Hiddink'in bu zaman dilimi içerisinde birkaç defa İstanbul'a geleceği ve Türk futbolunu yakından takip edeceği belirtildi. Hiddink, uzakta kaldığı süre içerisinde Frank Rijkaard'dan bilgiler alıp, Galatasaray'ın teknik patronunun Türk futbolcular hakkındaki önerilerini de değerlendirecek. Milli Takım'ın Honduras ile 3 Mart'ta İstanbul'da oynayacağı maça ise ekibi Oğuz Çetin'in çıkarması bekleniyor. Hiddink'in yardımcılarından birini Hollanda'dan getireceği, diğer yardımcısının Oğuz Çetin, kaleci antrenörünün de Engin İpekoğlu olacağı ifade ediliyor.

Teknik direktörlük kariyerine De Graafschap'ta yardımcı teknik adam olarak başlayan Hiddink, sonraki yıllarda PSV Eindhoven'ın başına geçti ve önemli başarılara imza attı. 1990'dan sonra bir sene boyunca Fenerbahçe'nin hocalığını yaptı ve ardından İspanya'nın Valencia kulübünde görev aldı. 1994-1998 yılları arasında Hollanda Milli Futbol Takımı'nın emanet edildiği Hiddink, ardından İspanya'ya giderek Real Madrid ve Real Betis'e taktik verdi.

2000-2002 arasında Güney Kore Milli Takımı'nı çalıştıran Hiddink, 2002 Dünya Kupası'nda bu ülkeyi yarı finale taşımayı başardı. 2005-2006 aralığında Avustralya Milli Takımı'nın başına geçti ve Avustralya'yı 32 yıl aradan sonra Dünya Kupası finallerine taşıdı. 10 Nisan 2006'da Rus Milli Takımı'na imza attı. Rusya ile Euro 2008'de yarı finale çıktı. Güney Afrika'da düzenlenecek 2010 Dünya Kupası'na katılabilmek için Slovenya ile play-off oynayan Hiddink'li Rusya, zayıf rakibine elenerek otoriteleri şaşırttı.
ZAMAN