Hiddink alamadığı maaşları için Rusya'yı mahkemeye verecek

0

Rusya milli futbol takımının  eski teknik direktörü Guus Hiddink Ocak ayından itibaren alamadığı maaşları için mahkemeye gidiyor. 15 Haziran'a kadar Rusya'dan cevap beklediklerini ifade eden Hiddink'in hukuk danışmanı Cees van Nieuwenhuizen, olumsuz cevap almaları durumunda mahkemeye gidecekleri uyarısında bulundu.

Sovyetski Sport gazetesine açıklamada bulunan Nieuwenhuizen, "Türkiye milli takımı ile Hiddink'in işbirliği konusunda yaşanan süreci yalanlamıyoruz. Hiddink Rusya Futbol Birliği'nin bu konudaki yaklaşımından bıkmış durumda. Ocak'tan bu yana Federasyon Hiddink'in maaşını ödemiyor." dedi.

Hollandalı teknik adamın Rusya'daki görev süresi 1 Ağustos'da dolacak. Hukuk bürosu yetkilisi yaptığı değerlendirmede Hiddink'in Rusya'daki görevini sürdürdüğünü, Şubat ayında Rus takımla birlikte Varşova'ya gittiğini hatırlattı.

30 yıldır futbol dünyasında olduğunu, buna benzer başka bir olay yaşamadığını savunan Nieuwenhuizen, "Eğer Rusya Futbol Federasyonu yükümlülüklerini yerine getirmeyecekse, neden Hiddink'ten görevini yapması isteniyor. Bu bir rezalet." ifadelerini kullandı.

Hiddink Sovetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Rusya futbol takımını çalıştıran en başarılı teknik adam olarak değerlendiriliyor. Euro 2008'de yarı final oynayan Rusya 2010 Dünya Kupası'na katılamadı. Hiddink'in resmi olmayan rakamlara göre Rusya'dan yıllık 7 milyon euro maaş aldığı kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan