Rusya Hiddink’e borcunu ödedi

0

Rusya’dan borcunu alamadığını iddia eden Rus milli futbol takımı eski teknik direktörü Hollanda asıllı Guss Hiddink’in nihayet parası ödendi. Hiddink Ocak ayından itibaren alamadığı maaşları için mahkemeye gideceği yönünde Rusya’ya uyarıda bulunmuştu.

Rusya Ulusal Futbol Akademisi (NAF), Hollanda asıllı teknik direktöre borcunu ödediklerini belirtti. NAF Başkanı Sergey Kapkov, borcu kendi üzerlerine alma gerekçesini de şöyle açıkladı: “Biz akademi olarak

Hiddink’in adaylığını desteklemiştik. Son 95 milyon rubleyi önceki gün bankaya aktardık, burada da dolara çevrilerek Hiddink’in şahsi hesabına yatırıldı.” dedi.

Rus basınına göre, Hiddink mektubla açıklama yaparak Rusya Futbol Federasyonu’na herhangi bir şikayetinin artık kalmadığını ifade etti.

Hiddink Ocak ayından itibaren parasını alamadığını iddia ediyordu. 15 Haziran'a kadar Rusya'dan cevap beklediklerini ifade eden Hiddink'in hukuk danışmanı Cees van Nieuwenhuizen, olumsuz cevap almaları durumunda mahkemeye gidecekleri uyarısında bulunmuştu.

Sovyetski Sport gazetesine açıklamada bulunan Nieuwenhuizen, "Türkiye milli takımı ile Hiddink'in işbirliği konusunda yaşanan süreci yalanlamıyoruz. Hiddink Rusya Futbol Birliği'nin bu konudaki yaklaşımından bıkmış durumda. Ocak'tan bu yana Federasyon Hiddink'in maaşını ödemiyor. 30 yıldır futbol dünyasındayım, buna benzer başka bir olay yaşamadım. Eğer Rusya Futbol Federasyonu yükümlülüklerini yerine getirmeyecekse, neden Hiddink'ten görevini yapması isteniyor. Bu bir rezalet." ifadelerini kullanmıştı.

Hiddink Sovetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Rusya futbol takımını çalıştıran en başarılı  teknik adam olarak değerlendiriliyor. Euro 2008'de yarı final oynayan Rusya 2010 Dünya Kupası'na katılamadı. Hiddink'in resmi olmayan rakamlara göre Rusya'dan yıllık 7 milyon euro maaş aldığı kaydediliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan