Şampiyona için Moskova'ya gelen güreşçiler otelde fuhuş çetesine takıldı - ÖZEL

17

Dünya Güreş Şampiyonası için Moskova'ya gelen güreşçiler kaldıkları Kosmos otelde fuhuş çetesinin tuzağına düştü. Yaşadıkları durumu bir rezalet olarak değerlendiren Türk Milli Güreş Takımı yetkililerinden Şeref Eroğlu, oteli FİLA (Uluslararası Güreş Federasyonu) yönetimine şikayet ettiklerini söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamada bulunan Eroğlu, "Spor camiası olarak çok rahatsız olduk. Sporcular için hoş bir durum değil. Otelin lobisindeki manzara çok rezalet! Bizim kültürümüzde, geleneklerimizde böyle bir şey yok. Ayrıca, bizim yanısıra başka Müslüman ülkelere ait sporcular da rahatsız oldu. Ramazan ayı ve bazı arkadaşlarımız oruç tutuyor. Bizim yapacağımız bir şey yok. Federasyon Başkanımız Osman Aşkın Bak FİLA’ya (Uluslararası Güreş Federasyonu) gerekli şikayette bulundu. Bu sıradan bir spor turnuvası değil, bu dünya şampiyonluğu. Otellerdeki fuhuş olayı böyle bir turnuvaya gölge düşürmemeli. Türkiye’de böyle bir dünya şampiyonluğu yapılsa böyle bir rezalete asla izin vermeyiz.” diye konuştu.

{yahoo}8198142{/yahoo}

{yahoo}8198068{/yahoo}

Türk güreşçilerden iki galibiyet

İlk elemelerde iki galibiyet alan Türk güreş takımı turnuvadan çok sayıda madalya bekliyor. Moskova’nın Olimpiski spor standında düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’a Rusya, Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Ukrayna, Finlandiya, ABD ve başka ülkelerin sporcuları katıldı. Turnuvanın ilk gününde Türk güreşçiler Vasıf Arzumanov (Kırgız rakibini) ve Ahmet Taçyıldız (Çinli rakibini) yenerken, Ferhat Tekin (Finlandiyalı rakibine) yenildi.

Cihan’a konuşan Türkiye Güreş  Federasyonu Başkanı Bak, yarışmaya çok iyi başladıklarını  belirtti. Güreş Federasyonu Başkanı, “Buraya grekoromen güreş dalında yedi sporcuyla katıldık. Danimarka’da büyük başarılara imza attık. Buraya katılan yedi sporcunun dördü ilk kez milli oluyor. Dolayısıyla gençlerimiz için önemli bir sınav. Çok sayıda madalya beklentimiz var. Ama burası Rusya, çok zor bir şampiyonluk. Ruslar bu şampiyonluğunu başkasına vermemek için çok mücadele edeceği kesin. Biz de çok iyi hazırlandık. Burası bir deneme. Çünkü İstanbul’da yapılacak 2011 dünya güreş şampiyonluğuna hazırlanmamız lazım. Bu bizim ana hedefimiz. Daha sonra 2012 olimpiyatı var. Dediğim gibi: Burası çok önemli bir sınav. Buradaki alacağamız sonuçlar bizim için önemli... Buradan durumu da iyi gözlemliyoruz. Dünyanın en iyi güreş takımının adresi belli: Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve İran. Başka ülkeleri de tabii gözardı etmiyoruz. Ama rakibi iyi tanımamız lazım.” dedi.

Türkiye çok sayıda madalya bekliyor

Dünya ve Avrupa eski güreş  şampiyonu Şeref Eroğlu, yarışmadan çok sayıda madalya alacaklarını  belirterek, “Bugün iyi başladık, iki arkadaşımız rakiplerini yendi. İnanıyorum ki burada da Türk bayrağını dalgalandıracağız.” diye değerlendirmede bulundu.

Cihan’a konuşan Azerbaycan Güreş  Federasyonu Başkan Birinci Yardımcısı Namık Aliyev de Türk ve Azeri güreşçilerinin dünyanın dev takımlarından biri olduğunu vurguladı. Bu yıl FİLA Yönetim Kurulu Üyesi de seçilen Aliyev, “Bugün Azerbaycan ve Türkiye olarak en iyi şekilde minderde başarılara imza atmamız lazım, inanıyorum ki iki Türk bayrağı burada da dalgalanacak. Bu yıl FİLA Yönetim Kurulu üyeliğine hem Türkiye’den hem de Azerbaycan’dan birer yetkilinin seçilmesi şunu ortaya koyuyor: Tarihte olduğu gibi bugün de Azerbaycan’da ve Türkiye’de güreş sporu güçlü şekilde gelişmiş. Artık her iki Türk devletinin güreş takımı dünyanın lideri sayılıyor. Güreş bizim, Türk dünyasının ata sporu. Güreş bizim kanımızda.” dedi.

Kendisine eşlik eden eski şampiyon Eroğlu da, “Ben Namık beyi önce FİLA Yönetim Kurulu Üyesi seçildiği gerekçesiyle Türkiye adına kutluyorum. Söylediklerine aynen katılıyoum. Bugün Türkiye ve Azerbaycan dünyanın dev ve lider güreş takımı. İki Türk devletinin sporcuları buradan çok sayıda madalya alacaklarına hep beraber inanıyoruz.” diye ortak mesaj verdi.

Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı sporcularının müsabaka programı ise şöyle:

6 Eylül Pazartesi:

Grekoromen stil; Ferhat Tekin (55 kilo), Vasıf Arzumanov (66 kilo) ve Ahmet Taçyıldız (96 kilo)

7 Eylül Salı:

Grekoromen stil; Abdülsamet Uğurlu (60 kilo), Nazmi Avluca (84 kilo) ve Rıza Kayaalp (120 kilo)

8 Eylül Çarşamba:

Grekoromen stil: Selçuk Çebi (74 kilo)

Bayanlar: Sümeyye Sezer (48 kilo)

9 Eylül Perşembe:

Bayanlar: Dilek Atakol (55 kilo)

10 Eylül Cuma:

Bayanlar: Burcu Örskaya (67 kilo)

Serbest stil: Sezar Akgül (55 kilo)

11 Eylül Cumartesi:

Serbest stil: Ersin Çetin (60 kilo), Gökhan Yavaşer (84 kilo), Serhat Balcı (96 kilo)

12 Eylül Pazar:

Serbest stil: Ramazan Şahin (66 kilo), Batuhan Demirçin (74 kilo), Fatih Çakıroğlu (120 kilo)

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

Gures01 Gures02

Gures03 Gures04

Gures05 Gures06