Bakan Mutko: Rus sporcuların Türkiye'deki olimpiyatlarda şansı yüksek

7

Rusya Spor Bakanı Vitali Mutko Rusya'nın genç sporcularına Türkiye'de gerçekleşecek olan 2011 Üniversite Kış Olimpiyatları'nda başarılar diledi ve Rusya'nın olimpiyatta iyi şansa sahip olduğunu söyledi.

Sporcuların Türkiye'de gerçekleşecek olan Üniversite Kış Olimpiyatları'na gitmeden önce Rusya Spor Bakanı  Mutko kendileriyle görüştü. Olimpiyatta sporculara başarı  dileyen Mutko, “Türkiye'ye  gidecek olan takımımızda çok sayıda genç yeteneklere sahibiz. Sporcular Üniversite oyunlarında geleneksel olarak başarı göstermektedir. Umarım Erzurum 2011 oyunlarında da gençlerimiz bu başarıyı devam ettirir” diye konuştu.

Oyuncuların ayrıca Erzurum'daki olimpiyat oyunlarına ciddi bakmaları gerektiğini belirten Mutko, “Orada edineceğiniz sonuçları Soçi 2014 Kış Olimpiyatları prizmasından değerlendirmeniz lazım. Erzurum oyunları kariyerinizde yükselmek açısından en önemli çıkış noktası olacak” dedi.

İki yıl önce Sırbistan'da gerçekleşen oyunlarda Rusya'nın genç sporcuları mutlak zaferle memlekete dönmüştü. Sporcular Belgrad 2011 Üniversite Olimpiyatları'nda 26'sı altın 76 madalya kazanmıştı. Takımlar arasında Rusya Milli takımı birinci sırada yer almıştı.

Bu yıl 25'incisi düzenlenecek olan Üniversite Kış Oyunları katılımcılar açısından en yüksek rakama sahip olacak. Dünyanın dört bir yanından Erzurum'a gelecek olan sporcuların sayısı 3 bine ulaşması bekleniyor. Toplam 57 ülkenin katılacağı olimpiyatta 11 spor dalında müsabakalar gerçekleşecek. Olimpiyat boyunca 66 madalya sahibini bulacak.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan