Erzurum Universiade şampiyonu Rus sporcular Moskova'da çiçeklerle karşılandı

4

Erzurum'da düzenlenen 25'inci Üniversiteler arası Dünya Kış Oyunlarında 38 madalya alarak takım halinde birinci sırada yer alan Rus sporcular Moskova Domodedovo havalimanında aileleri ve Rus halkı tarafından çiçeklerle ve alkışlarla karşılandı.

27 Ocak'ta başlayan ve 6 Ocak'ta sona eren oyunlara Rusya 260 sporcu ile katılmıştı. Oyunlara genelde 58 ülkeden 3 bine yakın sporcu katılırken, Rusya 14 altın, 14 gümüş ve 10 bronz madalya ile ipi göğüsledi.

7 altın, 3 gümüş ve 5 bronz madalya ile Güney Kore ikinci olurken, 6 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya ile Ukrayna üçüncü oldu. Türkiye'nin 1 gümüş madalya alabildiği oyunlarda 23 ülkeden katılan sporcular madalya alamadan ülkelerine döndü.

Ruslar Erzurum'un misafirperverliğinden memnun

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Spor ve Fizik Kültür Komisyonu Başkanı İldar Gilmuddinov Erzurum'da gerçekleşen organizasyon ve alt yapının dünyanın en iyilerinden biri olduğunu söyledi. Rus sprocularla birlikte Erzurum'da bulunan Gilmuddinov, düşüncelerini 2013'te Üniversiteler arası Dünya Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Kazan Universiade 2013'ün resmi web sayfasında paylaştı.

Spor altyapısı, konaklama, catering ve gönüllü organizasyonlar açısından Erzurum'un çok olumlu bir tecrübe olduğunu ifade Rus milletvekili, "Erzurum Universiade spor alt yapı tesislerinde incelemelerde bulunduk. Dünyanın en iyi spor komplekslerinden biri olmaya aday" dedi. Gilmuddinov sporculardan organizasyon ve konaklama ile ilgili de herhangi bir şikayet almadığını belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan