Roberto Carlos'a ırkçı tacizden Zenit'e 10 bin dolar ceza

3

Rusya Futbol Birliği, Brezilyalı futbolcu Roberto Carlos'a bir taraftarının muz göstermesi nedeni ile Zenit St. Petersburg futbol takımına 300 bin ruble (10 bin dolar) ceza kesti. Rus basını bir muzun Zenit'e 300 bin rubleye mal olduğunu duyurdu.

Anji Mahaçkale futbol takımı ile 2,5 yıllık sözleşme imzalayan Carlos, geçen ay Zenit'le gerçekleşen maçta forma giymiş ve demir parmaklıkların arasından bir taraftar soyulmuş muz uzatarak hakarette bulunmuştu.

Zenit resmi internet sayfasından da ceza doğrulanırken, Zenit olaydan bir kaç gün sonra da olayı gerçekleştiren taraftarın Petrovski Stadyumu'na ömür boyu girişini yasaklamıştı.

Zenit'ten yapılan açıklamada Rusya Futbol Birliği disiplin kurulunun aldığı kararda, renk ve ırka dayalı olarak taraftarların hakarette bulunduğu ve stadyumda asayişin sağlanmadığı gerekçesi ile 300 bin ruble para cezası aldıkları kaydedildi.

2008'de Zenit taraftarları Marseille'lı zenci futbolculara muz atıp, maymun hareketi yaptıkları için takım 58 bin dolar ceza almıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan