Halterde 'kazan' madalya ile doldu

3

Tataristan'ın başkenti Kazan'da devam eden Avrupa Halter Şampiyona-sı'nda Türkiye rüzgârı esiyor. Milli Takım'ımızın elde ettiği başarılar, Avrupalı rakiplerini kıskandırıyor. Ay-yıldızlı sporcularımız, toplamda kazandığı 17 madalya ile göz kamaştırıyor. Üç altın madalyalı Aylin Daşdelen'in hedefi Londra Olimpiyatları.

Avrupa Halter Şampiyonası'nda üst üste madalyalar kazanan Türk haltercilerin yüzü gülüyor. Bayanlar 53 kiloda üç altın madalya kazanarak, kürsünün en tepesine çıkan Aylin Daşdelen, "Bekle bizi Londra!" dedi. Son yıllardaki başarısı ile Türk sporunun madalya deposu haline gelen halterde, sporcularımızın başarısı Avrupa'yı kıskandırıyor. Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da devam eden şampiyonaya muhteşem bir başlangıç yapan milliler, toplamda kazandıkları 17 madalya ile göz kamaştırdı. Şampiyonanın ilk gününde Nurcan Taylan, Nurdan Karagöz ve Gökhan Kılıç'ın ardından ikinci gün podyuma çıkan sporcularımızdan 53 kiloda Aylin Daşdelen 3 altın, Ayşegül Çoban 1 bronz, Bünyamin Sezer 2 altın, bir bronz ve Hurşit Atak 1 gümüş, 1 bronz madalya kazandı. Böylece Türkiye ikinci gün sonunda 9 altın, 4 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 17 madalyaya ulaşmış oldu.

Avrupa Halter Şampiyonası'nda 3 altın madalyayı boynuna takarak kürsünün en tepesine çıkan Aylin Daşdelen, "Bekle bizi Londra!" dedi. Daşdelen, "İlk hakkımı geçtikten sonra altın madalya alacağımı zaten biliyordum. Koparmada ilk hakkımda panik yapıyordum. Antrenmanlarda 124 kilo silkme yapmıştım. İlk hakkımı geçtikten sonra gerisinin geleceğini biliyordum. Müsabakadan önce antrenörlerime ilk hakkımı geçersem, madalyayı garantiledikten sonra Avrupa rekoru denemek istediğimi söyledim, öyle de oldu. 112 kiloyu kaldırıp, altın madalyayı garantiledikten sonra antrenörlerim kiloyu 122'ye çıkardı. Bu kiloda Avrupa rekoru 121 kilo ile yine bana aitti. Madalya rahatlığıyla rekor gelmedi." diye konuştu. Şampiyona öncesi dirseğinden 3 kez ameliyat olan Nurdan Karagöz ise, "Pes etmedim ve başardım." ifadesini kullandı.

ALTIN ŞAMPİYON BÜNYAMİN

Şampiyonada 2 altın, bir bronz madalya kazanan Bünyamin Sezer, geçen sene dünya şampiyonasında yaşadığı ve yaşattığı hayal kırıklığı sebebiyle bu turnuvaya çok hırslı hazırlandığını anlattı. Sezer şöyle konuştu: "Geçen sene Antalya'da yapılan dünya şampiyonası öncesinde antrenmanlarda rekor kırıyordum. Ancak şampiyonada sıfır çektim. Bu beni çok üzmüştü. Kendi ülkemde yapılan bir şampiyonada hayal kırıklığı yaşamış ve yaşatmıştım. Bu nedenle kendimi affettirmek ve telafi etmek için çok çalıştım ve çalışmamın karşılığını aldım. Çok mutluyum."

En küçük şampiyon Ayşegül

Şampiyonanın bronz kızı Ayşegül Çoban, Milli Takım'ın en küçük sporcusu. Milli sporcu, "Böylesine başarı kazanmam benim için çok gurur verici bir olay. Daha 19 yaşımdayım. Ülkem adına daha çok başarılar kazanacağıma inanıyorum. Bana destek olanlara çok teşekkür ederim." diyerek duygularını dile getirdi. Bu arada şampiyonada 1 gümüş, 1 bronz madalya alan Hurşit Atak ise Şırnaklı olduğunu belirterek, çok zor şartlarda halter sporuna başladığını anlattı. Büyükler kategorisinde ilk yarışı olduğunu kaydeden Atak, "Podyumda çok heyecanlandım, ayaklarım titredi. Bu benim ilk madalyam. Artık kürsüden inmem." dedi.

Bülent Karadaş, Kazan, Zaman