Kremlin’de bisiklet turnovasını Rus sporcu kazandı

144

Moskova'nın göbeğindeki Kremlin Sarayı "çevresinde" bisiklet yarışması düzenlendi. "Moskova'nın Beş Çevresi-2011" başlıklı ve Rusya Bisiklet Sporu Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmaya Alman, Moldova, Ukrayna, Yunanistan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Letonya, Kazakistan ve başka ülkelerden gelen 165 sporcu katıldı.

 

Yarışmada sporcular Vorobyovski çevresi üzerinden harekete geçti. Yarışma gerekçesiyle Moskova'nın bazı merkez caddeleri de geçici olarak trafiğe kapatıldı. Spor etkinliğinde birinciliği Rus sporcu Sergey Firsanov kazanırken, ikinciliği Sırbistanlı İvan Steviç, üçüncülüğü Letonyalı Armands Betsis ve dördüncülüğü ise Ukraynalı Aleksandr Martınenko paylaştı.

bisiklet2_hbrsYarışmanın sona erdiği Smotrovoy Meydanı'nda sporculara ödül ve kupa da verildi. Yarışmanın galibi Firsanov'aya 22 bin beş yüz avro para ödülü de sunulması bekleniyor.

"Moskova'nın Beş Çevresi" yarışmasının tarihi çok eski. 1920 yılında "Vorobyovo Çevresi" olarak başlatılan bisiklet yarışması eski SSCB dağılınca adını da değiştirmişti. Sovyetler Birliği Fransa'da yapılan dünyaca ünlü "Tour de France" bisiklet yarışmasına karşılık "Moskova'nın Beş Çevresi" etkinliğiyle adeta kapitalizm ve Batı dünyasına meydan okuyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan