Rus fotografçı Karadeniz’i 15 günde yüzerek geçecek

4

Yuri Burlak isimli bir Rus fotoğafcı, Türkiye'nin Ordu kentinden Rusya'nın Karadeniz kıyısı Soçi'ye kadar yüzmeyi planlıyor. 15 gün sürmesi planlanan yolculukta Burlak'a, doktor arkadaşı özel bir tekneyle eşlik edecek.

Türkiye'nin Ordu kentini başlangıç güzergahı olarak seçen Rus fotografçı feribotla Soçi'den ayrıldı. Rus maceracı, yanına doktor arkadaşı Yevgeni Suprun'u da aldı. Basına konuşan Burlak, "Ordu'dan hareket edeceğiz. Ben yüzeceğim ve peşimce tekne de gelecek. Teknede Suprun bulunacak. Suprun su ve gıda ürünleriyle teknenin içinde bekleyecek." dedi.

Rus vatandaş, 10 Temmuz'da denize atlayarak 15 gün içinde Karadeniz'in diğer kıyısı Soçi'ye kadar yüzmeyi planlıyor. Burlak'ın denizle bağlı ilginç bir hayat öyküsü de var. Rus basınında çıkan haberlere göre, doktorların, "gelecekte özürlü kalacaksın" teşhisine rağmen inatçı Burlak, Karadeniz'de bol bol yüzerek, sürekli spor yaparak ayakta kalabilmiş.

Daha önce de Rusya'ya ait Karadeniz limanları Dagomıs'tan Tuapse'ye kadar 80 kilometreden fazla bir mesafe yüzmüş. Burlak, Karadeniz'le ilgili izlenimlerini şöyle aktarıyor: "Karadeniz yüzme maratonu için en iyi yer. Tüm dünyada. Burada korkunç köpekbalıkları yok, insana ciddi zarar verecek hayvanlar da yok. En şefkatlı deniz. Suları, insan sağlığına zarar vermeden uzun muddet denizde kalabilecek düzeyde ısınıyor."

Fuad Seferov, Moskova, Cihan