Rusya olimpiyat ateşini uzaya götürecek

8

Rusya 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için taşınacak olimpiyat ateşini açılış törenleri öncesi uzaya götürecek. Teknik hazırlıklara başlayan Rusya ilk kez olimpiyat ateşini uzayla tanıştırmanın yanı sıra, meşaleyi Avrupa’nın en yüksek dağı Elbrus’un zirvesine çıkaracak. Tüm Rusya’yı da dolaşacak olimpiyat meşalesinin dünyanın en derin tatlı su denizi olan Baykal’ın dibine indirilmesi de planlanıyor.

Soçi Kış Olimpiyatları için milyarlarca dolar harcamaya devam eden Rusya, gösterişli bir açılış töreni için çok özel çalışmalar planlıyor. Soçi’de düzenlenen programda açıklamada bulunan Olimpiyat Komitesi Başkanı Aleksander Jukov, “Rusya uzaya 50 yıl önce ilk insanı gönderen ülke idi. Şimdi de uzaya ilk olimpiyat ateşini taşıma şansına sahip. Bu gurur verici.” dedi.

Ria Novosti’nin haberine göre Rusya uzay ajansı Roscosmos Başkan Yardımcısı Vitali Davidov, teorik olarak bunun mümkün olduğunu, ancak projeyi henüz geliştrimediklerini söyledi.

Olimpiyat oyunları başlamadan 20 gün önce Olimpiyat Meşalesi’nin Rusya’nın farklı bölgelerinde dolaşmaya başlaması planlanıyor. Bunlardan en önemlisi de Avrupa’nın Kafkaslar’da başladığı dikkate alınırsa, Avrupa’nın en yüksek dağı olan Elbrus’un 5642 metre yüksekliğindeki zirvesine meşale çıkarılacak. Olimpiyat ateşi dünyanın en derin tatlı su denizi olan Baykal’ın 1637 metre derinine indirilecek.

Antik Yunan’da barışın sembolü olarak kullanılan Olimpiyat ateşi Olimpiya’da yakılarak tüm dünyada oyunlardan önce dolaştırılıyor. Mercek aracılığı ile güneş enerjisi kullanılarak yakılan ateş, ilk kez 1936’da Berlin Olimpiyatları’nda programa dahil edildi. Kış olimpiyatlarında meşale turu ise 1952 Oslo Olimpiyatları ile başladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan