Sibirya'da stadyuma muz sokmaya çalışırken yakalandı

6

Rusya'nın Novosibirsk kentinde bir genç maç izlemek için stadyuma girerken çantasında muz bulundu.

Olay Yenisey Krasnoyarsk ve Sibir Novosibirsk oyunları esnasında meydana geldi. Güvenlik güçleri taraftarı gözaltına alarak muzu getirme nedenini sorguladı. Genç yazılı şekilde davranışını anlattıktan sonra polis yetkililerden muzu stadyuma atması halinde ne gibi sorumluluklarla karşılaşacağı ile ilgili bilgi aldı. Ardından genç stadyumdaki koltuğuna geçmesine müsaade edildi.

Rusya'da son zamanlarda siyahi veya brezilyalı sporcuların oynadığı takımları demoralize etmek için karşı takımların taraftarları maç esnasında sahaya muz atmayı alışkanlık edindi. Özellikle Dağıstan'nın Anji Mahaçkale takımında forma giyen Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Roberto Carlos'un oynadığı maçlarda görülen bu davranış büyük tepkilere neden oldu.

Mart ve Haziran aylarında lig karşılaşmasında Brezilyalı oyuncuya bu ırkçı davranış iki kez yapıldı. Anji Mahaçkale ve St. Petersburg Zenit takımı arasında mart ayında oynanan karşılaşmada Carlos'a muz atıldığı için Zenit kulübü 10 bin dolar para cezasına çarptırılmıştı. Samara Krılya Soveta takımı da benzer davranış için 10 bin dolar ceza aldı. 2008'de ise yine Zenit taraftarları Marseille'lı zenci futbolculara muz atıp, maymun hareketi yaptıkları için takım 58 bin dolar ceza almıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan