A Milli Takım’ın beraberliği en çok Rusları sevindirdi

65

Türkiye Milli Futbol Takımı, 2012 Avrupa Şampiyonası play-off turu rövanş maçında Hırvatistan ile 0-0’lık skorla berabere kaldı. Bu sonuç Hırvatistan’ı Euro 2012 taşırken, kura çekimlerinde ise Rusya'nın ikinci torbadan katılmasına imkan sağladı.

Hollandalı teknik direktör Guus Hiddink'in yönetiminde ilk maçta 3-0’lık skorla Hırvatlara yenilen A Milli Takım, ikinci maçta futbol severleri şaşırtamadı. Zagrep’te oynanan karşılaşma gölsüz sona erdi.

Türkiye beraberliği, UEFA Milli Takımlar Sıralaması’nda Hırvatistan’ın 7. Rusya’nın 6. sırada kalmasına neden. Bu durumda Rus milliler 2012 Avrupa Şampiyonası kura çekimine 2. torbadan Hırvatlar ise 3. torbadan katılacak. Eğer Hırvatistan takımı Türkiye karşısında her iki maçtan da galip ayrılabilseydi Rusya’nın önüne geçerek kura çekimlerine 2. torbadan katılma şansını elde edecekti.

Rus futbol severler her iki karşılaşmayı yoğun ilgiyle takip etti. Rus basını son karşılaşmanın ardından, ‘Teşekkürler Hiddink, teşekkürler Türkiye’, ‘Hiddink Rusya’ya yardımcı oldu’, ‘Hiddink’in hediyesi’ gibi başlıklar attı.

2012 Avrupa Şampiyonası kuraları 2 Aralıkta Ukrayna’nın başkenti Kiev’de çekilecek.