Kremlin danışmanı: Yabancı futbolcular yerli gençlerin gelişmesine engel olmamalı

7

Kremlin Ekonomi Danışmanı Arkadi Dvorkoviç Rus takımlarına transfer edilen yabancı futbolcuların yerli gençlerin gelişmesini engellememesi gerektiğini vurguladı. Dvorkovç, yabancı oyunculara yapılan harcamaları da eleştirdi.

Son dönemde Rusya Premier Ligi takımları zengin sponsorların gelmesiyle ya da takım satın almasıyla pahalı transferlere yöneldi. Rus kulüpler, Avrupa kupalarında boy gösterebilmek için kaliteli yabancı oyunculara bolca para harcamaya başladı. Bu durumdan memnun olmadığını dile getiren Kremlin Ekonomi Danışmanı Arkadi Dvorkoviç, “Yabancı oyuncuların satın alınması gayet normal, ancak yabancı yıldız futbolcular bizim gençlerin gelişmesi için bir engel olmamalı.” Diye konuştu. Dvorkoviç, yabancı futbolcuların yerlilere yardımcı olması ve gelişmeleri için yol göstermesi gerektiğini vurguladı.

Dvorkoviç, yerli genç oyuncuları yetiştirmek yerine yabancı oyuncu transferlerine para harcadıkları için kulüpleri eleştirdi. Bu durumdan rahatsız olduğunu ifade eden Dvorkoviç, “Bu kısa vadeli bir çözüm. Kulüp sahipleri uluslar arası kulvarlarda boy göstermek için çaba sarf ediyorlar ve anında para kazanmak istiyorlar. Futbolumun gelişmesi için uzun vadeli yatırımlar yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Moskova haricindeki kulüplerden örnekler veren Dvorkoviç, “Bu takımlarımızda 5-6 yerli oyuncu oynuyor ve daha büyük takımlara çoğu kez mağlup oluyorlar. Endişe ediyorum, çünkü bu gençler kendine olan güvenlerini kaybedebilirler ve 2018 Dünya Kupası’na  istediğimiz seviyede gidemezler.” dedi.

Rusya Premier Ligi’ne Roberto Carlos, Samuel Eto’o gibi dünyaca ünlü futbolcular yüksek rakamlarla transfer olmuştu.