Moskova’da “Mekke” takımı maç öncesi dua edip namaz kılıyor

74

Rusya’nın başkenti Moskova’da 46 amatör takımın katıldığı turnuvada Müslümanlar “Mekke” isimli takımla boy gösteriyor. Çeçen, İnguş, Tatar, Özbek ve birçok farklı ırktan oluşan gençlerin bir araya gelerek kurdukları takımın hedefi Müslümanların da sıradan hayatın içinde olduğunu göstermek.

Kışın gelmesiyle Moskova’da yaşayan gençler arasında amatör takımların yer aldığı futbol turnuvaları düzenleniyor. Takımlar arasında en dikkat çekicisi ise Müslümanların kurduğu Mekke takımı. Farklı ırklardan oluşan takım maç öncesi dua ediyor ve namaz kılıyor.

Takım kurucusu Omar Bulatov ayrıca, oyuncularına ödev olarak dua ezberlettiklerini ve her maç öncesi okumalarını istediklerini kaydetti. Dualarını ezberlemeyenlerin takımda yer almama ihtimalleri de var.

Takımının Moskovalı Müslümanlardan oluştuğunu söyleyen takım antrenörü İlim Talyarov, “Biz futbol oynayarak Müslümanların da sadece sıradan insan olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bizimle ilgili oluşan önyargıları kırmak istiyoruz.” diye konuştu.

Kremlin, Kafkas bölgesinde yaşayan halkın sosyal yaşamın içerisinde yer alabilmesi için sosyal ve kültürel faaliyetlere destek veriyor.