Antalya spor oyunlarında Ruslar tulum çıkardı

15

4. Uluslararası Manavgat Oryantiring Yarışları'nın birinci, ikinci ve üçüncüsü Rus sporcular oldu. 23 Şubat tarihinde Titreyengöl'de başlayan 4. Uluslarası Manavgat Oryantiring Yarışı son gün yarışlarıyla tamamlandı.

Türkbeleni mevkiinde başlayan son gün yarışların da Manavgat Belediyesi önünde sona erdi. 4 gün süresince Titreyengöl - Sorgun Çamlığı, Side Antik Kent, Oymapınar beldesi ve Manavgat merkezde yapılan yarışlara 7 ülkeden bin 300 sporcu katıldı. Yarışa Almanya, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Rusya, Slovakya ve Norveç'ten ise 174 yabancı sporcu katıldı.

Dört gün sonunda yapılan genel toplamda birinciliği 2008 Yılı Oryantiring Dünya Şampiyonu Valantin Novikov oldu. Yarış sonunda Manavgat etabı birinciliğini ise 6,1 kilometrede 31 dakika 45 saniye ile Rus genç sporcu İvan Kuchmenko elde etti. Genel sıralamada ikinciliği Rus genç sporcu İvan Kuchmenko oldu. Valentin Novikov'un kardeşi Rus sporcu Leonid Novikov ise üçüncülük kazandı. Böylece Rus sporcular ilk üç madalyayı toplayarak tulum çıkardı.

Dereceye giren sporculara ise Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği ve Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) bir haftalık tatil çeki verdi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu(TOF) Başkanı Mehmet Genç, yaptığı açıklamada 23-26 Şubat tarihleri arası yapılan 4. Manavgat Uluslararası Oryantiring Yarışı'na 7 ülkeden toplam bin 300 sporcun katıldığını söyledi. Yarışların 34 kategoride yapıldığını belirten Genç, 4 gün süren yarışlarda gösterdikleri gayret ve desteklerden ötürü Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, Side ve Oymapınar Belediyesi, Side-TUDER, TİSOYAP, MATAB, turizmciler ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkürü bir borç bildiklerini ifade etti.

Yarışlara Rus sporcuların damgasını vurduğunu belirten Genç, Rus sporcu Valantin Novikov'un oryantiring sporunda bir ekol ve efsane olduğunu kaydetti. Dünya Şampiyonu Novikov'ın Manavgat Yarışı'na katılmasından mutluluk duyduğunu belirten Genç, katılımda çoğunluğun ise Norveç ve İsveçli sporcuların oluşturduğunu kaydetti. Genç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkemiz adına çok güzel bir organizasyon yaptık. Yarışlara bin 300 sporcunun katılması TOF adına bir rekor. Hedefimiz önümüzdeki yıl 300 sporcu ile yapmak. Antalya'yı koşarak yön bulma sporunda marka yapmak istiyoruz."