Putin: Halkımızın yüzde 40’ı 2020’ye kadar ‘fit’ olacak

23

Rusya Başbakanı Vladimir Putin 2020’ye kadar halkın yüzde 40’ının düzenli spor yapabileceğini ve sağlıklı olacağını söyledi.

Ulusal Olimpiyat Genel Kurulu’na katılan Rusya lideri, “Biz en azından halkımızın yüzde 40’ının düzenli olarak spor yapmasını ve sağlıklı olarak  aktif yaşamın içinde olmasını hedefliyoruz.” dedi. Her yıl yeni spor tesisleri kuracaklarını ifade eden Putin, “Bu hedefe ulaşacağımızdan eminim” dedi.

Rusya’da bu hedefe ulaşmak için her yıl 5 binin üzerin spor merkezi ya da kompleksi açıldığını hatırlatan Putin, 2012 Soçi Kış Olimpiyatları ve 2018 Dünya Kupası için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Judo yapan, yarış arabasına binen, dalma, kayak ve diğer sporlara ilgi duyan Rusya lideri Putin, devlet başkanlığı süresinde yapılacak iki dev organizasyon için kolları sıvamış durumda. Onlarca spor kompleksi, otel ve otoban inşaatına milyarlarca dolar harcayan ülke, 13 ayrı kent arasında hızlı tren projesini de uygulamaya konuyor.

Mevcut medeni yaşamın istikrardan uzak olduğunu, bölgesel çatışmalar, sosyal, etnik ve dini hoşgörüsüzlüğün küresel anlamda risk oluşturduğunu ifade eden Putin, Olimpiyat çalışmalarının karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının gelişmesine katkı sağladığını söyledi.