Euro – 2012’nin en yaşlı millileri Ruslar

4

UEFA’nın sitesinde yer alan istatistik verilere göre Euro – 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’’nın en yaşlı milli takımı Ruslar. Rus millilerin yaş ortalaması 28,35.

UEFA’nı yayınladığı istatistik bilgide Euro – 2012’de yarışacak bazı milli takımlarla ilgili teknik bilgileri paylaştı. Ülke sıralamasına göre yaş ortalamasına göre Ruslar 28,35 ortalamayla birinci sırada yer alı. En genç yaş ortalamasına sahip olan milliler ise Almanlar.

En deneyimli takım Hollanda

Turnuvanın en deneyimli takım, oyuncu başına 42 maçla Hollanda olurken en deneyimsiz takımlar arasında Polonya ve Fransa yer aldı. İspanyol kaleci İlker Casillas 129 maç ile turnuvanın en deneyimli oyuncusu.

En uzun boylular Almanya ve Hırvatistan’da

Alman ve Hırvat milliler şampiyonanın en uzun boylu futbolcularına sahip. Oyuncuların ortalama boyu 185 santimetre olurken, en uzun boylu oyuncu ise 199 santimetre ile İsveç kaleci Andreas İsaksson.

En golcü takım Hollanda

Euro-2012 elemelerinde en çok golü Hollanda milli takımı kaydetti. Hollandalılar 37 golle lider olurken, 14 gol atabilen Yunanistan son sırada. Elemelerde 12 gol atan Hollandalı Jan Huntelaar ilk sırada.

En yaşlı oyuncu Yunanistan’da en genci ise Hollanda’da

Ruslar oyuncuların yaş ortalaması ilk sırada yer alırken, 37 yaşında olan Yunan kaleci Kostas Chalkias turnuvanın en yaşlı futbolcusu. Şampiyona’da sahaya çıkması halinde 18 yaşındaki Hollandalı Jetro Willems turnuvanın en oyuncusu olacak.

En pahalı takım İspanya

Dünyaca ünlü futbolcuları kadrosunda barındıran İspanya milli takımı şampiyonanın en pahalı kadrosuna sahip. Toplam değeri 658 milyon Euro olurken, İspanya’nın en pahalı oyuncusu ise 65 milyon Euro değeriyle Andres İniesta. Turnuvanın en ucuz takımı ise İrlanda, toplam değeri 70,25 milyon Euro.

Öte yandan, şampiyonanın en pahalı oyuncusu 90 milyon Euro değerindeki Portekizli Cristiano Ronaldo olurken en ucuz oyuncu ise 250 bin Euro değerindeki İngiliz Jack Butland oldu.