Anzhi taraftarları UEFA’yı protesto edecek

5

Anzhi taraftarları, Dağıstan’da Avrupa Ligi maçlarının oynanmasını yasaklayan UEFA’yı protesto etmeye hazırlanıyor. Taraftarlar başkent Mahaçkala’da 7 Temmuzda takım stadında protesto gösterisi yapacak.

Anzhi’nin Avrupa Ligi maçlarını kendi evinde oynayabilmesi için UEFA’yı ikna etme çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, Dağıstan’ı ve bölgeyi güvenlik açısından sorunlu bulan UEFA, Avrupa Ligi maçlarının orada oynaması yasaklamıştı.

Karara tepki gösteren taraftarlar ise UEFA’yı protesto etmek hazırlıklar yapıyor. Cumartesi günü tüm taraftarların statta toplanması için çalışmalar yapılırken, devlet yetkililerinde gösteriye katılacağı ifade edildi.

Anzhi Taraftar Birliği Başkanı Ramazan Ganiyev ise daha tarafsız bir karar verilmesi için UEFA Başkanı Michel Platini’yi Dağıstan’a davet etti.

Öte yandan Dağıstan Cumhurbaşkanı Magomedsalam Magomedov yazılı bir açıklama yaparak Platini’nin kararı tekrar gözden geçirmesini istedi. Kulüp Başkanı Ayvaz Kaziahmedov’da takımın resmi sitesinden UEFA Başkanı Michel Platini’ye mektup yazdı.

Rusya Futbol Birliği (RFS), bu yasağın kaldırılması için UEFA’ya bir dilekçe ileteceğini duyurdu.

Anzhi antrenman ve maç hazırlıklarını Dağistan’dan uzak Moskova’ya yakın Kratovo kentinde gerçekleştiriyor. Anzhi Dağıstan’a sadece evinde oynadığı maçlar için gidiyor. Zamanın büyük çoğunluğunu oyuncular Moskova’da geçiriyor.

Guss Hiddink’in takımı UEFA Avrupa Ligi 3. elemlerinin ardından belli olacağı rakibi ile ilk maçını 19 Temmuzda yapacak.