Rus takımların taraftarla başı dertte

22

Rusya Pemier Ligi başlar başlamaz futbol takımlarına taraftarlar yüzünden ceza yağıyor. Maç öncesi ve sonra taraftarlar arasında çıkan kavgalar çoğu zaman önlenemiyor.

Rusya Premier Ligi’nde henüz 6. hafta oynanmasına rağmen taraftarlar arasında şimdiden şiddetli tartışma ve kavgalar başlamış durumda. Taraftarları kontrol etmek gün geçtikçe zorlaşırken, saha dışında yumruk yumruğa kavga eden fanatik taraftarlar tribünlerde meşale yakıyor ve sahaya yabancı maddeler atıyor. Oyunculara ırkçı söylemlerde bulunan taraftarlar tribünlerden saha muz, idrar ve meşale atıyor. Tüm uyarı ve kontrollere rağmen, taraftarlar sahaya meşale ve benzer maddeleri stadyuma sokmayı başarıyor. Öte yandan saha dışında ve içinde yaşanan olaylardan dolayı kulüplere verilen para cezaları taraftarları caydırmıyor. Bu konuda, Rusya Futbol Birliği ve UEFA’nın ağır cezaları Rus takımları zor duruma sokarken, taraftarlar olay çıkarmaya devam ediyor.

Avrupa maçlarında Rus taraftarlar rakip takımları destekliyor

Kendi aralarında kavgalı olan Rus taraftarlar Avrupa maçlarında yabancı takımları destekliyor.  Bunun örneği Moskova’da oynanan Anji – AZ Alkmaar maçında yaşandı. Zenit ve Lokomotiv taraftarları stadyuma gelerek Anji’nin rakip AZ Alkmaar’ı destekledi. Diğer takım taraftarları sahaya yabancı maddeler atması ve tribünde meşale yakmasının sebebi Anji’nin UEFA’dan ağır cezalar alması için yapıldığı öğrenildi. Dağıstan’da güvenlik nedeniyle Avrupa maçlarına çıkamayan Anji, karşılaşmaları Moskova’da oynamak zorunda kalıyor.

Kimliği olmayan stadyuma giremeyecek

Taraftalar arasındaki şiddeti önlemek amacıyla kimliği yanında olmayan taraftarlar tribüne alınmayacak. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu uygulama ligde oynanacak olan bazı maçlarda denenecek.