Rus basını Spartak Moskova'dan çok Fenerli taraftarları yazdı

305

Rus basını, UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turunda Fenerbahçe’yi eleyen Spartak Moskova’dan çok maçtan önce taraftarlar arasında yaşanan gerginliği yazdı. Gazetelere göre Spartak direnebildi ve kazandı.

Rus basını, Kadıköy’de Fenerbahçe ile 1 - 1 berabere kalarak, iki maçın sonucunda Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmayı başaran Spartak Moskova’dan çok taraftarların çıkardığı olaylara dikkat çekti. Özellikle, Rus taraftarların otobüslerinin taşlandığını yazan gazeteler, taraftarlara atıfta bulunarak bir grup taraftarın polis tarafından stadyuma alınmadığını ve Molotof kokteyl saldırısına uğradığını iddia etti.

Ayrıca, tribünde Fenerbahçeli taraftarların Şamil Basayev’in posterini ve Çeçenistan’ın bayrağını açması Rus medyasında geniş yer ayırdı.

Spartak Moskova direndi ve kazandı

Spartak Moskova’nın Şampiyonlar Ligi gruplarına yükselmesini değerlendiren gazetelerin birçoğu Rusya temsilcisinin direnerek kazandığını yazdı. Gazetelerde, ‘Kaleci Dykan sayesinde Şampiyonlar Ligi’, ’10 milyon Euro’luk maç’, ‘Yenemedik ama direndik’, ‘Rahat nefes alabiliriz’ ve ‘Kaleci ve şans sayesinde’ gibi başlıklar yer aldı.

Basında yer alan haberlerin çoğu Spartak Moskova’nın iyi bir direniş göstererek gruplara kaldığını yazarken bazılarına göre ise kaleci ve şans sayesinde başarı geldi. Moskova temsilcisinin defansındaki zaafları yüzünden eleştiriler alırken dün oynanan maçta takım halinde iyi savunma yaptığına dikkat çekildi.

Spartak’ın ümit verdiğini ve Avrupa arzuladığı başarıyı yakalayacağı ifade edilirken Fenerbahçe karşısında da önemli bir sınavdan geçtiği belirtildi. Spartak Moskova’nın Şampiyonlar Ligi’ni daha çok arzuladığını ifade edilerek şansla birlikte mutlu sona ulaşıldığı ifade edildi.

Alex ve Aykut Kocaman krizi Rus basınında

Rus basını teknik direktör Aykut Kocaman ve Brezilyalı oyuncu Alex arasında yaşanan krize de değindi. Oyuncu ve hoca arasında neler yaşandığına dair kesin bilgi sahibi olmayan gazeteler Türk basınından aldıkları haberleri sporseverlere aktarmaya çalıştı.

Rus kanalında maçı yorumlayan spiker de sıkça Alex’ten bahsetti ve Aykut Kocaman'la aralarında problem olduğunu dile getirdi. Alex’e övgüler yağdıran spiker, Brezilyalı oyuncuyu yedek bırakarak Kocaman’ın kendisini cezalandırdığını sıkça tekrarladı.

Öte yandan, Spartak’ın hocası Unai Emery’nin Moskova ekibini gruplara taşıyarak sezonu garanti altına aldığı ve olası olumsuz gidişatta kovulmaktan da kurtulduğu yorumu yapıldı. Spartak’ın Zenit’e 5-0 ve Terek takımına 2-1 yenilmesinin ardından Emery’nin geleceği tartışılmaya başlamıştı.

Ayrıca, Kadıköy’de oynanan karşılaşmada kalesinde devleşen Spartak Moskova’nın oyuncusu Andrey Dykan 15 kurtarış yaparak takımının gruplara kalmasında büyük katkı sağladı.

Fenerbahçe’yi eleyerek Şampiyonlar Ligi gruplarında mücadele etmeyi hak eden Spartak Moskova, kuralara 3. torbadan katılacak. Gruplara kalan Spartak’ın kasasına 10 milyon Euro girecek. Ayrıca, Avrupa’da mücadele eden Rus takımları arasında Spartak 5,5 puan alarak ülkesine en çok puan kazandıran kulüp oldu.