Rusya’nın spor gündemi Hulk ve Zenit’in 100 milyon Euro’su

26

Transfer sezonunun son gününde Porto’dan 60 milyon Euro’ya Hulk’u ve Benfica’dan 40 milyon Euro’ya Witsel’i alan Zenit St. Petersburg konuşulmaya devam ediyor. Rus sporseverlerin bir kısmı harcanan paraları çok buluyor diğerleri ise prestijin daha önemli olduğunu savunuyor.

Şampiyonlar Ligi’nde büyük başarılar hedefleyen Rus takımları transferde sınır tanımıyor. Zengin iş adamların, büyük şirketlerin takımlara verdiği maddi destek pahalı oyuncuları ülkeye getirmeye devam ediyor. Alınan oyuncularla ilgili Rusya’da farkı çevrelerden çok farklı tepkiler gelse de transferlerin maliyetleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Zenit’i haklı bulanlar kadar, harcanan paraların halkın cebinden çıktığını savunanlar da var. Yabancılara harcanan paraların yerli oyuncuların gelişmesi için harcandığı takdirde daha çok başarılı olunacağı savunulurken, diğer taraftan pahalı yabancı oyuncuların ülke prestijini artırdığı ileri sürüyor.

Maddi durumu iyi olan kulüpler oyuncu almada birbiriyle kıyasıya yarışırken taraftarların beklentileri gün geçtikçe artıyor. Rus basını uzun süre konuştuğu Anji’nin Eto’o transferi, Zenit’in Hulk transferinin gölgesinde kaldı. Pahalı transferlerin Rus futbolunun gelişeceğine katkı sağlayacağına inanmayanlara göre oyuncular paradan dolayı bu ülkeye yöneliyor.

Hulk’un alınmasından dolayı Zenit’in sponsoru Rus doğalgaz devi Gazprom’da nasibini aldı. ‘Gaz’ı halka pahalı satıyor, paraları oyunculara harcıyor’ gibi tepkiler yağmaya devam ediyor. Çeşitli çevrelerden Gazprom’a tepki gösterenlere göre, futbola verilen paralarla yatırım ve gaz üretim alanına daha farklı çalışmalar yapılabilir.

Son oyuncu transferlerin tamamlanmasının ardından taraftarlar takımlarının Rusya ve Avrupa’da sergileyeceği performansı merakla bekliyor.

Hulk ve Witsel’in Rusya’ya gelişi ile ilgili basında yer alan ilginç başlıklar:

Hulk ve Witsel’i para yoldan çıkardı

Acaba, Hulk ve Witsel Zenit’te oynamayı çok mu hayal ediyordu?

Petersburg’da hava sıcaklıkğı -30 olunca bu ikili hemen gitmek ister

Avrupa seferi hazırlıkları

100 milyon Euro’luk akşam

Fatura ödeyen masum emeklilerde transfere katkıda bulundu

Hulk için 60 milyon Euro küstahlığı

Faturalarınızı ödediğiniz için 100 milyon Euro’ya oyuncu alabildik

Avrupa bu küstahlığı unutmaz

Gazla bir ilgisi yok kızmayın!