Putin 60 yaşında Judo’nun ustası oldu, 8 dan aldı

97

Önceki gün 60. yaş gününü kutlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aşırı tutkunu olduğu judo sporu dalında 8. dan aldı.

Uluslar Arası Judo Federasyonu (IJF) Başkanı Marius Vizer tarafından yapılan açıklamada, Putin’e 8. dan verilerek onurlandırdıklarını ifade etti.

Vizer, “IJF onursal Başkanı, judocu ve seçkin bir ülkenin yöneticisi sayın Putin, bizim sporumuzun ideal elçisi. Başkan Putin gibi şahsiyetlerin aramızda bulunması, federasyon ve tüm dünya judo topluluğu için büyük şeref. Sayın Putin, tüm dünyada judo sporunun en yüksek değerlerini temsil ediyor,” övgüsünde bulundu.

Geçtiğimiz yıl IJF’nin 60. yıldönümünü de kutladıklarını hatırlatan Vizer, “Başkan Putin ise 7 Ekim’de 60. doğum gününü kutladı” diyerek Putin ve judonun aynı yılda doğmasına vurgu yaptı.

Putin’in 11 yaşından bu yana sambo ve judo ile uğraştığı biliniyor.

Ağustos ayında Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde ünlü dövüş aktörü Steven Seagal ve karma dövüş şampiyonu Fedor Elemkanenko ile birlikte Karma Dövüş Şampiyonası’na katılan Putin’e siyah kuşak judo derecesi olan “ustalık kemeri” ile de ödüllendirilmişti. Putin kemer için teşekkür ederken, bunu sadece bir hediye olarak alabileceğini söylemişti.