Beşiktaş, Rusya'nın CSKA Moskova takımına karşı erken pes etti

15

Basketbol THY Avrupa Ligi (D) Grubu'nda Beşiktaş, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda ağırladığı Rusya'nın CSKA Moskova takımına 58-85 yenilerek 4. maçında 2. yenilgisini aldı.

SALON: Abdi İpekçi

HAKEMLER: Ilija Belosevic (Sırbistan), Milija Vojinovic (Sırbistan), Marcin Kowalski (Polonya)

BEŞİKTAŞ: Jerrels 8, Christopher 2, Serhat Çetin 4, Markota 8, Vidmar 8, Cevher Özer 2, Falker 3, Muratcan Güler 12, Tutku Açık 5, Dasic 6

CSKA MOSKOVA: Teodosic 8, Ponkrashov 2, Weems 18, Khryapa 7, Kaun 6, Krstic 18, Vorontsevic 14, Micov 7, Jackson 4, Sokolov 1

1. PERİYOT: 18-22

DERE: 32-44

3. PERİYOT: 41-68

Beşiktaş, Rus rakibinin ilk dakikalarda hücumdan üst üste boş dönmesini iyi değerlendirdi ve Christopher-Jerrels ikilisiyle bulduğu basketlerle 2. dakika içinde 4-0 üstünlük yakaladı. Pota altına girerek bu şekilde sayı bulmaya çalışan siyah-beyazlı takım 4. dakikayı da 8-5 önde kapamasına rağmen, CSKA Moskova Teodosic ile 3 sayılık basket bularak aynı dakika içinde 8-8 beraberliği sağladı. Konuk ekip, Weems'in 3 sayılık basketiyle 5. dakikada 11-10 öne geçti. Siyah-beyazlılar, rakibin alan savunması karşısında dış şutlara yöneldi, ancak istediği yüzdeyi yakalayamayınca ilk çeyreği 22-18 geride kapadı.

CSKA Moskova, 2. periyotta Micov'un 3 sayılık basketiyle 12. dakikada farkı 7 sayıya (27-20) çıkardı. Beşiktaş, iyi savunma yaparak rakibin farkı açmasını engelledi ve 2 dakikada sadece 1 sayı yedi. Siyah-beyazlı takım, Dasic'in basketiyle 14. dakika içinde 28-28 beraberliği sağladı.  Ancak dış şutlarda yine yine kötü yüzde yakalayan ev sahibi takım, özellikle Krstic ve Weems'i tutamadı. 4 dakika boyunca sayı üretemeyen Siyah-beyazlılar, Krstic'e engel olamayınca soyunma odasına 12 sayı geride gitti (32-44).

Özellikle Vidmar'ın kenarda olduğu bölümlerde pota altında etkili olan CSKA Moskovalı oyuncu Krstic ilk yarıda 15 sayı üretirken, Weems ise 11 sayı buldu. Beşiktaş ise ilk 20 dakikada 10 kez 3 sayılık basket denemesi yaparken, bunların hiçbirini sayıya çeviremedi. Siyah-beyazlılar, ikinci yarıda oyundan tamamen koptu. Boyalı alandaki etkisini de kaybeden siyah-beyazlı takım, dışardan da sayı üretmekte zorlandı. Bunu iyi değerlendiren CSKA Moskova, Weems'in basketleriyle 3. periyodun son dakikası içinde farkı 28 sayıya (40-68) çıkardı ve son çeyreğe de 41-68 üstün girdi. Son çeyrekte bir ara 33 sayı geriye düşen (43-76) Beşiktaş, karşılaşmadan da 27 sayı farkla 58-85 mağlup ayrıldı.

MAÇTAN NOTLAR

Basketbolda THY Avrupa Ligi'nde (D) Grubu'nda Rusya'nın CSKA Moskova takımına 85-58 yenilen Beşiktaş, grubunda 4. maçında 2. yenilgisini aldı. Siyah-beyazlı ekip, Rus rakibi karşısında özellikle 3 sayılık basket denemelerinde çok kötü bir yüzdeyle oynadı. İlk yarıda attığı 10 adet 3 sayılık basketi sayıya çeviremeyen Beşiktaş, ikinci yarıda da aynı sıkıntıyı yaşadı. Beşiktaş, maç boyunca 16 adet 3 sayılık atış denemesi yaparken, bunlardan sadece 1'inden sayı yapabildi ve yüzde 6 oranında kaldı. Beşiktaş, CSKA Moskova karşısında ilk ve tek 3 sayılık basketini ise 35. dakikada Muratcan Güler ile buldu

TARAFTARLARDAN MÜTHİŞ DESTEK

Beşiktaş'ın CSKA Moskova ile yaptığı maça büyük ilgi gösteren taraftarlar karşılaşma boyunca susmadı. Siyah-beyazlı taraftarlar, İstanbul'u etkisi altına alan yağmura rağmen Abdi İpekçi Spor Salonu'nu tamamen doldurdu. Karşılaşmayı 10 bine yakın taraftar izledi.

Taraftarlar, maç öncesi çalınan şarkılarla büyük coşku yaşarken, takımlarına da yoğun destek verdiler. Siyah-beyazlılar maçta da aynı desteği sürdürürken, farkın açılmasına rağmen hiç susmadılar.

Bu arada Beşiktaş'ın THY Avrupa Ligi'nin iddialı takımlarından CSKA Moskova ile oynadığı karşılaşmayı kulüp başkanı Fikret Orman ve yönetim kurulu üyeleri de izledi.

Taraftarların, maç sonunda ''Fiyatlar insin kapalı dolsun'' ve ''Hesap sorsana Demirören'den hesap sorsana'' şeklinde tezahürat yapmaları dikkati çekti. Bu arada taraftarlar, yönetimden takımlarının Sırbistan'ın Partizan mt:s takımıyla yapacağı maça gitme talebinde de bulundular. Siyah-beyazlı kulübün yöneticileri, taraftarların takımlarına verdiği desteğe de zaman zaman alkışlarla eşlik ettiler.

VORONTSEVıCH'İN SMAÇ BASKETİ ORTAMI GERDİ

Maçın bitimine 2.4 saniye kala CSKA Moskova'da Andrey Vorontsevich'in smaç basketi ortamı gerdi.

Bu oyuncunun basketine, Beşiktaşlı oyuncular da tepki gösterirken, siyah-beyazlı taraftarlar sahaya yabancı madde attı. Maç bu nedenle kısa süreliğine durdu.

CSKA MOSKOVA 4'TE 4 YAPTI

Beşiktaş, grubundaki 5. maçını gelecek hafta Litvanya'nın Lietuvos Rytas takımıyla deplasmanda yapacak. Öte yandan Beşiktaş'ı yenen geçtiğimiz yılın THY Avrupa Ligi finalisti CSKA Moskova, gruptaki 4. maçından da galibiyetle ayrıldı.