Zenit taraftarlarının ‘Siyahi oyuncu istemiyoruz’ bildirisi dünya basınında

109

Rusya’nın Zenit St. Petersburg takımının taraftarları ‘Siyahi oyuncu istemiyoruz’ bildirisi dünya basınında geniş yankı buldu. Taraftarlar söylemlerini tekrarladı, ancak ırkçı olmadıklarını savundular.

Geçen cumartesi günü Zenit tarftarları Landskrona sitesinde Selektsiya – 12 adlı bildiri yayınlayarak gündeme geldiler. Takımlarında siyahi futbolcu istemediklerini dile getiren taraftarlar farklı çevrelerden tepki alırken dünya basınında dikkatini çektiler. Tüm tepkilere rağmen söylemlerini tekrarlayan taraftarlar olayın ırkçılıkla ilgisi olmadığını savunuyorlar. Taraftarlara göre, takımlarında siyahi oyuncunun olmayışı bir gelenek.

Zenit kulübü bu bildiriye anında cevap vererek, takıma gelen oyuncuların sadece yetenek ve kalitelerine bakıldığı ifade edildi. Ayrıca, tüm din ve ırklara eşit muamele yapıldığına da dikkat çekildi.

Öte yandan, dünya genelinde farklı çevrelerden tepki geleme devam ediyor. Dünya basınında çeşitli başlıklarla bu bildiri yer alırken birçok futbolsever bu söylemleri üzüntüyle karşıladıklarını dile getirdi.

Rusya Premier Ligi’nde daha önce Samuel Eto’o, Roberto Carlos ve diğer siyahi oyuncular maç sırasında ırkçı söylemlere maruz kalmıştı.