Dünya Üniversite Oyunları, Kazan’da görkemli törenle başladı

150

2013 Dünya Üniversite Oyunları (Universiade) akşam saatlerinde Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de yer aldığı görkemli bir törenle başladı.

Kazan Arena Stadyumunda düzenlenen törene 166 ülkeden 10 binin üzerinde sporcu sahayı doldurdu ve binin üzerinde sanatçının düzenlediği konser ve gösteriler katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

resim tanımı girin

Rusya tarihinin en büyük organizasyonlarından biri için toplam 4,5 milyar dolar harcama yapıldı. Rusya’nın en büyük sekizinci kenti olan Kazan, Volga Nehri kıyısında Moskova’dan 720 kilometre uzakta bulunuyor.

Universiade’in gelecek yıl Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları için önemli bir adım olması bekleniyor. Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Aleksandr Jukov yaptığı değerlendirmede Universiade’ın, Soçi’nin prototipi olduğunu belirtti. Rusya tüm zamanların en pahalı olimpiyatını 51 milyar dolar harcayarak gerçekleştirecek.

resim tanımı girin

Gece boyu devam eden gösterilerde üniversite öğrencileri, farklı kültürlerden halk dans grupları geçit düzenledi.

Rusya bayrağını Avrupa Halter şampiyonu Dmitriy Homyakov taşıdı. Olimpiyat Meşalesini Kazan Dinamo Voleybol takımı ve milli takım oyuncusu Yekaterina Gamova yaktı.

Universiade karşılaşmaları 17 Temmuz’a kadar devam edecek.