Anji’nin rüyası kısa sürdü, yıldız futbolcular tek tek gidiyor

179

Ani bir kararla reform yapacağını ve kulüp bütçesini azaltılacağını duyuran Rusya’nın Anji takımından yıldız oyuncular tek tek ayrılmaya başladı. Anji artık ‘rüya takım’ kategorisinden çıkarak sıradan bir kulüp olarak yoluna devam edecek.

Dağıstan’ın incisi Anji 2010 yılında zengin Rus işadamı Süleyman Kerimov’a emanet edildikten sonra transfer ettiği yıldız futbolcular ve aldığı başarılar ile dünyada kendinden söz ettirmeyi başarmıştı. Anji, antrenörlüğe Guus Hiddink’i getirmiş kadrosunu da Raberto Carlos, Samuel Eto’o, Willian ve Lassana Diarra gibi dünyaca tanınan oyuncularla güçlendirerek büyük başarılara imza atmak için yola çıkmıştı. Her geçen sen kadrosunu yerli ve yabancı oyuncularla pekiştiren Anji geçen sezon hedeflerine bir adım daha yaklaşmayı başarmıştı. Anji, Rusya Premier Ligi’in 3. sırada tamamlamış ve ilk defa gruplara kaldığı UEFA Avrupa Ligi’nde hep ilkleri yaşayarak çeyrek finale kadar yükselmişti.

Yeni sezona yine transferlere başlayan Anji’den bu kez Sportif Direktörlük görevinde bulunan Roberto Carlos ayrıldı. Uzun zaman geçmeden sözleşmesini yenilemesine rağmen takımın teknik hocası Guus Hiddink’te istifa etmişti. Yinede her şey yolunda gibi gözükürken bu kez kulübün reforma gideceği ve bütçesinin azaltılacağı haberi aniden gündemi değiştirdi. Bu karar doğrultusunda takıma yüksek maliyetle alınan ve büyük maaşlar ödenen futbolcuların gönderilmesi gündeme geldi. Çok geçmeden oyuncular yavaş yavaş ayrılmaya başladı. Geriye kalan futbolcular ise 2 Eylül’e kadar Anji’nin istediği fiyatta alıcı bulunursa takımdan ayrılabilecek.

Reformun sebebi belirsiz

Kulübün neden böyle karar aldığı ise soru işaretlerle dolu. Anji’den yapılan resmi açıklamaya göre, kulüp yönetimi bu kararı Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) harcamalardaki kriterlerine uyulması çerçevesinde yapıldı. Ancak, daha önce Anji Yönetim Kurulu Üyesi Konstantin Remçukov reformun takımın sahibi Kerimov’un sağlık durumundan kaynaklandığını duyurmuştu. Fakat bu açıklama daha yonsa kulüp tarafından yalanlanmıştı. Öte yanda, basında yer alan haberle göre ise reformun sebebe Kerimov’un sahip olduğu Uralkali şirketinin hisselerinde düşüş yaşaması.

Anji en az 200 milyon dolar harcadı

Basında yer alan haberler ve hesaplara göre Anji takımı 2010 yılından buyana oyuncu transferine en az 200 milyon dolar harcadı. Şimdiye kadar 5 önemli oyuncusunu satan Anji, elindeki iyi oyuncuları piyasa şartlarında satabilmesi durumunda en az 160 milyon Euro gelir elde edebilir.

Anji’nin kadrosunda yer alan önemli oyuncuların listesi ve piyasa değeri söyle:

Vladimir Gabulov (Kaleci) – 6,5 milyon Euro, Lassana Diarra (Orta Saha) – 14 milyon Euro, Carcela Gonzalez (Orta saha) – 4,5 milyon Euro, Odil Ahmedov (Orta saha) – 6 milyon Euro, Willian (Orta saha) – 35 milyon Euro, Christopher Samba (Orta saha) – 11 milyon, Euro Jucilei (Orta saha) - 11 milyon Euro, Samuel Eto’o (Forvet) - 27 milyon Euro, Lacina Traore (Forvet) – 16 milyon Euro.

Satılanlar:

Yuriy Jirkov (Savunma) – 11 milyon Euro, Oleg Shatov (Orta saha) – 5 milyon Euro, Mubarak Bussufa (Orta saha) - 14 milyon Euro, İgor Denisov (Orta saha) - 16 milyon Euro, Aleksandr Kokorin (Forvet) - 15 milyon Euro.