Belarus’tan Anji’nin sahibi Kerimov’u tutuklama kararı

178

Belarus, Rusya’nın Anji takımının ve Uralkali şirketinin sahibi Süleyman Kerimov hakkında tutuklama kararı çıkarttı. Geçtiğimiz günlerde Belarus, Rusya’nın en büyük potas üreticisi Uralkali’nin başkanı Vladislav Baumgertner’i görevini kötüye kullandığı gerekçesi Minsk’te tutuklamıştı.

Yaşanan bu olayın ardından Rusya ile Belarus arasında ticaret savaşı başladı. İki ülke arasındaki ilişkiler gerilirken Belarus, Uralkali şirketi ve Anji takımının sahibi Süleyman Kerimov hakkında tutuklama kararı çıkararak tansiyonu iyici yükseltti. Belarus makamları tarafından yapılan açıklamaya göre Kerimov görevini kötüye kullandı. Yasalara göre Kerimov 10 yıla kadar hapis cezası alabilecek ve mal varlığına el konulalacak.

Dünya potaslı gübre üretiminde tekel konumuna ulaşan Uralkali ve Belarus şirketi Belaruskali fiyatlarda anlaşma sağlayamadı. Uralkali, Belaruslu şirketle Temmuz ayında işbirliğini sona erdirdiğini açıkladı.

İki şirket üretim kapasitesini fiyatları düşürmeyecek şekilde anlaşmalı olarak düzenliyordu. Yeni durumda oluşacak rekabetin özellikle Belarus ekonomisini olumsuz etkilemesi bekleniyor. Minsk’e göre Rus potas üreticisi Uralkali’nin CEO’su Baumgertner, Belaruslu şirket aleyhine haksız kazanç elde etti ve görevini kötüye kullandı. Belaruskali’nin hisselerinin alımı ile ilgili yaşanan sorunlar da iki ülkeyi karşı karşıya getirdi.