2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın meşalesi Yunanistan’da ateşlenerek yola çıktı

103

Yunanistan’ın Olimpiya antik kentinde düzenlenen törende 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın meşalesi ateşlenerek yola çıktı.

2014 Soçi Olimpiyatları’nın başlamasına sayılı günler kalırken olimpiyat meşalesi resmi tören ile ateşlendi. Yunanistan’ın Olimpiya antik kentindeki Hera Tapınağı’nda düzenlenen törenin ardından meşale turuna resmen başlamış olacak. Meşale ateşi düzenlenen gösterilerin ardından ilk önce Yunan kayakçı Yannis Antoniu’ya veriye verildi. Yunan sporcu daha sonra ateşlenen meşaleyi Rus hokeyci Aleksandr Oveçkin’e devretti.

Olimpiyat meşalesi 5 Ekimde Rusya’da organize komitesine teslim edilecek. 7 Ekimde ise olimpiyat meşalesi 123. turuna Moskova’dan başlayacak. Daha önce yapılan açıklamalara göre meşale 123 gün boyunca Rusya’nın değişik şehir ve bölgelerinde dolaştırılacak ve toplamda 65 bin kilometre yol kat edecek. Rusya’nın 83 üç farklı bölgesine uğrayacak olan meşaleyi 44 bin kişi kişinin taşıması bekleniyor. Taşıyacak. Son olarak meşale 7 Şubatta olimpiyatların yapılacak Soçi kentine getirelecek.