Uzay yolculuğunu tamamlayan olimpiyat meşalesi dünyaya getirildi

63

Geçen hafta uzaya götürülen Soçi 2014 Kış Olimpiyatları’nın meşalesi tekrar dünyaya getirildi.

Rusya’nın evsahipliği yapacağı 2014 Kış Olimpiyatları’nın meşalesi 7 Ekim’de özel olimpiyat logolarıyla süslenmiş uzay aracıyla Kazakistan Baykonur üssünden 3 astronotun eşliğinde uzaya fırlatılmıştı. Astronot Oleg Kotov ile Sergey Ryazanskiy meşaleyi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) uzay boşluğuna çıkartarak bir yürüyüş gerçekleştirmişti. Olimpiyat meşalesi böylece tarihte ilk kez uzay boşluğunda da taşınarak tekrar dünyaya getirildi.

İlk kez bir olimpiyat meşalesini ABD uzaya götürmüştü. Ancak, Atlanta 1996 Yaz Olimpiyatları’nın meşalesi uzay yürüyüşüne çıkarılmamıştı.

Rusya’nın başkenti Moskova’dan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 7 Ekim’de başlattığı meşale uçak, tren, otomobil, at arabası, geyiklerin çektiği kızaklarla 130 ayrı kent ve kasabaya ulaşacak. 14 bin kişinin taşıyacağı meşale 65 bin kilometre mesafe kat edecek. Kuzey Kutbu’na götürülen meşale ay sonunda dünyanın en derin gölü Baykal’ın dibine de indirilecek. Olimpiyat Meşalesi’nin Rusya ve Avrupa’nın 5642 metredeki en yüksek dağı Elbrus’un zirvesine de çıkarılması planlanıyor.

Soçi’de 7 Şubat’ta başlayacak oyunlar 23 Şubat’ta sona erecek.