101 yaşındaki Kaptarenko, olimpiyat meşalesini taşıyan en yaşlı insan oldu

127

Soçi 2014 Kış Olimpiyatları’nın meşalesini taşıyan 101 yaşındaki Aleksandr Kaptarenko olimpiyat tarihinde meşaleyi taşıyan en yaşlı insan oldu.

Rusya’nın Novosibrsk kentine getirilen olimpiyat meşalesini 101 yaşındaki uluslararası masa tenisi hakemi ve oyuncusu Aleksandr Kaptarenko taşıdı. Meşale ile 200 metrelik bir koşu gerçekleştiren Kaptarenko meşaleyi taşıyan en yaşlı insan unvanına sahip oldu.

resim tanımı girinKaptarenko tenis turnuvasına hazırlanıyor

Uluslararası masa tenisi hakemi olan ve aynı zamanda oynamaya devam eden 101 yaşındaki Aleksandr Kaptarenko 2015 yapılacak Avrupa Veteran Tenis Turnuvası’na hazırlanıyor. Kaptarenko, “Gelecek sene Yeni Zelanda Dünya Tenis Turnuvası yapılacak ama ben oraya gitmeyeceğim. Çok uzak. Ancak, Avrupa’da yapılacak turnuvaya gideceğim.” dedi. Kendini iyi hissetiğini söyleyen Kaptarenko, “Tek sorunum görmekte zorlanıyorum. Birde benim yaşımda kimse yok çoğu sporcular 80-85 yaş arası. İşim kolay olmayacak.” diye konuştu.

Rusya’nın başkenti Moskova’dan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 7 Ekim’de başlattığı meşale turu uçak, tren, otomobil, at arabası ve geyiklerin çektiği kızaklarla 130 ayrı kent ve kasabaya ulaşacak. 14 bin kişinin taşıyacağı meşale 65 bin kilometre mesafe kat edecek. Kuzey Kutbu ve uzaya götürülen meşale dünyanın en derin gölü Baykal’ın dibine de indirildi. Olimpiyat Meşalesi’nin Rusya ve Avrupa’nın 5642 metredeki en yüksek dağı Elbrus’un zirvesine de çıkarılması planlanıyor.

2014 Kış Olimpiyatları 7-23 Şubat arasında Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde yapılacak.