Dakar'ın galibi Rus KAMAZ

426
  1. Dakar Rallisi’nin kamyonlar yarışması, Rus takımı “KAMAZ-Master”in galibiyetiyle sona erdi. Yarışmanın son gününde büyük bir entrika yaşandı. Gerek sporcular, gerekse seyirciler için en gergin geçen 13. aşamanın özel bölümünde Rus pilotu Andrey Karginov, neredeyse kötü şansın kurbanı olacaktı.

Organizatörlerinin de vadettikleri gibi Dakar-2014, zorluk bakımında rekor bir yarışma oldu. Güney Amerika’da düzenlenen önceki rallilerden farklı olarak bu maraton bir buçuk kat daha uzundu, yarışma daha zor ve kafa karıştırıcı güzergaha sahipti. Yoldan çıkan sporcuların rekor düzeydeki sayısı bunu ispat ediyor. “KAMAZ-Master” takımının yöneticisi Vladimir Çagin şunu anlattı:

“Mürettebatlarımızın ilk onda bulunması bence çok iyi bir sonuç. Belirlediğimiz hedeflere ulaştık. İşimiz kolay değildi. Seyirciler, yarışmanın ilk yarısının bizim için nasıl zor geçtiğini gördü, finalin böyle olacağını önceden kestirmek mümkün değildi. Buna rağmen takımımız, mürettebatlarımızın tümü, yarışların gidişini değiştirebildi ve şimdi Rusya’ya “Dakar-2014”ün “Altın Bedevi”si ile dönüyoruz.”

Ancak sporcularımız, iki hafta boyunca sergiledikleri büyük bir inat sonucu elde edilen zaferi neredeyse kaçıracaklardı. Genel kamyon klasmanının lideri Andrey Karginov, her zamanki hızla hareket ederken Çin takımının yaşadığı kaza nedeniyle özel bölümünün 90. kilometresinde durmak zorunda kaldı. Yolun üzerinde Çinli sporcuların devrilmiş cipi bulunuyordu. Dakar kurallarına göre böyle bir durumla karşılaşan mürettebat, yarışmayı durdurarak yardım göstermeli. Sporcularımız böyle yaptı ve 9,5 dakika kaybetmiş oldu. Fakat finişte bu olaydan kimsenin haberi yoktu ve takımımız en kötü ihtimale hazırlandı. Vladimir Çagin, Rusya’nın Sesi radyosuna şunu anlattı:

“Hepimiz bugün sinir krizi geçirdik, çünkü gerçekten de kimse nelerin yaşandığını bilmiyordu. Mürettebat vakit kaybedince finişe ikinci olarak geldiğimizi sandık. Taraftarlarımızın çoğu ve seyirciler, galibiyetin bizde değil, Hollandalıların elinde olduğunu sandı. Fakat mürettebatın arızaları veya herhangi başka sorunları olmadığı, devrilen başka bir ekibe yardım ettiği açıklandıktan sonra, yarışma kuralları gereğince kaybedilen zaman iade edildi. Elbette ki sevincimiz çok büyüktü, sözün kısası tarifsiz bir sevinç.”

Sözü gelmişken kaydetmek gerek ki temel rakibimiz Hollandalı Gerard de Rooy, Çinlilerin devrilmiş arabasını gördüğü halde yanından geçerek finişe birinci geldi. De Rooy, gazetecilerle sohbet edip soğuk maden suyunu yudumlarken birden ufukta çelik canavarın tehditkar kükremesi duyuldu. Motorun tüm var gücünü sıkan Karginov, en azından saniyeleri kazanmak çabasıyla kamyonunu finişe getiriyordu. Son söz yarışmanın hakemlerindeydi. Onlar şu hükmü çıkardı: Andrey Karginov mürettebatının 5 dakika 20 saniyesi iade edilmeli. Böylece Rus ekibi, Dakar-2014 rallisinin şampiyonu olarak ilan edildi.