Julin: “Soçi 2014’de buz pateninde Türk sporculara haksızlık edildi” - Özel

2177

Rusya’da Soçi-2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Artistik Patinaj Buz Dansı Kısa Program dalında Türkiye’yi temsil eden Alper Uçar-Alisa Agafonova’ya jurinin düşük puan vermesi seyirciler tarafından ıslıklı protestoya neden oldu. Türk patenciler Soçi’ye veda etti.

Alper Uçar-Alisa Agafonova, buz pateni yarışmasında dans ederek seyirciler tarafından büyük alkışlar aldı. Performansları ardından Türk sporcular ünlü Rus antrenörleri Aleksandr Julin’e sarılarak sevinç ve heyecanlarını paylaştı.

Fakat Türkiye’nin madalya umudu beklediği Alper Uçar-Alisa Agafonova 49,84 puan aldı. Jürinin 49,84 gibi oldukça düşük puan verdiği Türk sporcuların elenmesi nedeniyle salonda büyük bir ıslıklı protesto yapıldı. İkili yarışmayı 24 takım arasında 22 sırayla bitirdi.

Video için tıklayın

resim tanımı girin

Julin: Jurinin neden düşük puan verdiğini halen anlamış değilim

Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulunan Türk takımın antrenörü Julin, jurinin kararını haksızlık diye nitelendirdi. Julin, “Alper ve Alisa mükemmel hareketler ve oyun sergiledi. Benim notum onlara tam. Fakat juri haksızlık etti. Bu puana onlar haketmedi. Jurinin neden böyle yaptığını halen anlamış değilim. Salonda yapılan protestolara ben de katılıyorum.” itirazını ifade etti.

Türk sporculara başarılar dileyen Julin, “Alper ve Alisa’nın perspektifi olan sporcular. Gelecek turnuvalarda madalya alacaklarına çok eminim.” şeklinde konuştu.