Putin: Rusya-ABD maçında kale yerinden oynatıldı

431

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-ABD hokey maçında kalenin yerinden oynatıldığını hakemlerin zamanında fark etmemesinden üzgün.

Maçtın üçüncü periyodunda defans oyuncusu Fedor Tütin’in attığı golle, skor Rusların 3-2 lehine değişti. Ancak sorunlu bir bölüm yaşanmış oldu. Video görüntülerinin izlenmesini müteakip hakler golü saymadı. Böylece, Amerikalı kaleci Jonathan Quick’in golden bir iki saniye önce kaleyi yerinden oynatmasına hakemler hiçbir tepki göstermemiş oldu. Kalecinin kaleyi bilerek oynattığı kabul edilseydi cezalı bir durum ortaya çıkar, oyundan uzaklaştırma ve ceza vuruşu gelebilirdi.

Gazetecilere konuşan Putin, “Hakemler de bazen hata yapabilir. Bu nedenle hiç kimseyi hiçbir şekilde suçlamak istemem. İyi bir farkla kazanmamız gerekir, işte buradan yola çıkarım. Sporun sadece ustalık ve sporcuların cesaretinden ibaret olmadığını, şansın da bir payının olduğunu utmamamız gerekir”.

Amerikalı kalecinin kaleyi bilerek oynatmış olabileceği konusunda sorulan soruyu Putin şöyle değerlendirdi: “Hakemlerin durumu zamanında fark etmemelerinden dolayı üzgünüm. Bence hokey sevenlerimize öyle göründü”.

Kendisine göre Olimpiyatların en iyi hokey takımının Rus takımı olduğunu ifade eden Putin, “Takımımız son derece uyumlu, deneyimli ve göz dolduran bir takım. En üstün başarılara imza atabilen bir takım olduğuna ve bunu kanıtlayacağına inanıyorum” dedi.