FIFA Başkanı: 2018 Dünya Kupası’nda Rusya’yı boykot etmek kimseye fayda sağlamaz

160

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Joseph Blatter, Rusya’da yapılacak 2018 Dünya Kupası’nı boykot etmenin kimseye fayda sağlamayacağını söyledi.

Ukrayna krizinden dolayı ABD başta olmak üzere AB ülkeleri Rusya’ya karşı bazı yaptırım kararları alarak uygulayama geçirmişti. Yeni yaptırımların gündemde olduğu konuşulurken Rusya’nın uluslararası spor organizasyonlarından men edilmesi yönünde teklifler olduğu iddia ediliyor. Bu bağlamda bazı önemli politikacı ve çevreler Rusya’da yapılacak 2018 Dünya Kupası’nın iptal edilmesi yada boykot edilmesini gündeme getirmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan FIFA Başkanı Joseph Blatter gelişmelerin sonuçlarını beklemek gerektiğini söyledi. Blatter, “Rusya’da yapılacak 2018 Dünya Kupası’nın boykot edilmesi gerektiği yönünde bazı duyumlar alıyorum, ama sporu boykot etmenin kimseye fayda sağlamaz.” dedi. Ayrıca Blatter çalışmaların devam ettiğini ve Rusya’dan devamlı rapor aldıklarını sözlerine ekledi.

2018 Dünya Kupası maçları Rusya’nın 11 değişik şehrinde ve 12 statta oynanacak. Maçlara Moskova, St. Petersburg, Samara, Saransk, Rostov, Soçi, Kazan, Kaliningrad, Volgograd, Nijniy Novgorod ve Yekaterinburg şehirleri ev sahipliği yapacak. Yarı final maçları Moskova ve Petersburg’da final maçı ise yine Moskova’da yapılacak.