Rus satranç ustasından Erdoğan’a: İsmimi açıklarsa mahkemeye veririm

497

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isim vermeden IŞİD’le petrol ticareti yapmakla suçladığı Rus işadamı ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) eski Başkanı Kirsan İlyumcinov’dan açıklama geldi. İlyumcinov, “İsmimi açıklarsa mahkemeye veririm.” dedi.

Rusya ile krizin ardından Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, "Bir de Rusların meşhur satranç ustası var o da bu yarışın içinde, o da petrol tüccarlığı yapıyor" diyerek isim vermeden Kirsan İlyumcinov’un ilişkilerine dikkat çekmişti. Bu açıklamaların ardından İlyumсinov’un görevinden çekilme haberi gelmişti. İlyumсinov’un geri çekilme kararı ise Erdoğan’ın açıklamalarına bağlanmıştı.

Konuyla ilgili İnterfax haber ajansına konuşan İlyumdcinov, “Petrol ürünleri ile ilgili ne Türkiye’de, ne Arap ve nede Avrupa ülkelerinde hiçbir ticaretim yok. Ayrıca ne ülke yöneticileri nede başka kişilerle hiçbir bağlantım yok.” dedi. Erdoğan’ın iddialarına cevap veren İlyumcinov, “Erdoğan kimden bahsediyor anlamış değilim. Kendisi beni ismen tanıyor. Ankara ve İstanbul’da görüştük birkaç defa.” diye konuştu.

Açıklamalarından dolayı Erdoğan’ı mahkemeye verip vermeyeceği sorusuna cevap veren İlyumcinov, “Eğer benim ismimi açıklarsa o zaman şeref ve haysiyetim için mahkemeye veririm.” diye konuştu.

ABD Hazine Bakanlığı, geçen ay itibariyle İlyumcinov'u kara listeye aldığı ortaya öğrenilmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından 1995’ten bu yana Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanlığı’nı yapan İlyumcinov, FIDE Yönetim Kurulu’yla bir araya geldi. Toplantıda üye ülkeler iddialarla ilgili bilgi almak istedi. Yapılan görüşmelerin ardından İlyumcinov görevinden belirsiz bir süre için çekilmeyi teklif etti. Karar, gelişmeler üzerine Yunanistan’da yapılan olağanüstü FİDE Yönetim Kurulu toplantısı sonrası açıklandı. Toplantıya FIDE Asbaşkanı olarak Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay da katıldı.

Açıklamada İlyumcinov’un ABD tarafından kara listeye alınması nedeniyle böyle bir karar aldığı belirtildi. Açıklamada, İlyumcinov’un ABD yaptırımları kaldırıncaya kadar görevden çekileceği bilgisi verilirken, İlyumcinov’un ilk toplantıda gelişmeler hakkında yönetim kuruluna bilgi vereceği ifade edildi. İlyumcinov, yetki ve görevlerini Yönetim Kurulu’nun onayı ile Yunanistan Satranç Federasyonu Başkanı Georgios Makropoulos’a bıraktı.