Dünya Kupası’nın Rusya’ya maliyeti belli oldu

420

Rusya Dünya Kupası Hazırlık Komitesi Başkanı Aleksey Sorokin, Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Futbol Dünya Kupası hazırlıkları ve faaliyetleri için Rusya’nın 10 milyar dolar harcayacağını duyurdu.

Basın toplantısında konuşan Sorokin, “Şampiyonanın öncesinde ve sonrasındaki tüm çalışmalar için 10 milyar dolardan fazla para harcayacağız. Sadece stadyum ve havaalanına harcama yapılmıyor. Hazırlıkların yarısı tamamlandı. Bu gerçekten büyük bir iş. Gecikme söz konusu değil, her şey zamanında yapılacak. FIFA her stadyumda 3 maçın dolu geçmesini talep ediyor, biz de bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.

Rusya’nın resmi hukuki bilgiler sitesinde yayınlanan verilere göre Dünya Kupası için 617 milyar 167,6 milyon ruble bütçe ayrıldı. 2018 Dünya Kupası maçları Rusya’nın Moskova, St. Petersburg, Kazan, Nijni Novgorod, Samara, Yekaterinburg, Volgograd, Rostov-na-Donu, Soçi, Kaliningrad ve Saransk şehirlerindeki 12 farklı stadyumda oynanacak.

Rusya vatandaşlarına bilet indirimi

Sorokin, FIFA ile yapılan anlaşma uyarınca Dünya Kupası maçları biletlerinin Rusya vatandaşlarına indirimli satılacağını söyledi. Ruslara indirimin ne kadar olacağı konusunda henüz bir gelişmenin olmadığını söyleyen Sorokin, FIFA ile yapılacak görüşmelerde konunun yeniden görüşüleceğini ifade etti.