ABD'den Rus oyunculara 'ülkesiz takım' benzetmesi Rusları kızdırdı

97

ABD'nin en eski gazetelerinden New York Post'un Rusya'nın milli buz hokeyi takımına 'ülkesiz' demesi sosyal medyadaki Rusları kızdırdı.

Güney Kore'nin PyeongChang şehrinde düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları'nda Almanya'yı yenerek altın madalya kazanan Rus buz hokeyi oyuncularının zafer haberini 'Ülkesiz bir takım hokeyde altın madalya kazandı' başlığıyla veren New York Post gazetesi, sosyal medyadaki Rusların hedefi oldu.

Birçok Twitter kullanıcısı, gazetenin haberine kızarak tepki verdi. Onlardan bazıları:

Yekaterina Bobrova: "Dünyadaki tüm insanlar bu adamların kim olduğunu biliyorlar. Siz de biliyorsunuz."

Viktoriya Bogatıreva: ABD'li teknik ekibin fotoğrafını paylaşarak, "Ülkeli takım (ABD) çeyrek finalde kaybetti"

​Alexa S: "O kadar acınacak haldesiniz, Rus sporcuların takımı kazandı, dolayısıyla onların bir ülkesi var ve onun Rusya olduğunu biliyorsunuz, fakat ihtiyaç duyduğunuz tek şey, aptalca ve iğrenç bir başlık"

Andrew Gilmour: "Onların bir ülkesi var, ama bu aptal gazetecinin hiç beyni yok"

Rusya neden men edildi?

Rus sporcular, Rusya'da devletin desteklediği bir doping programına katıldıkları için, Kış Olimpiyat Oyunları müsabakalarına Rusya adına katılmaktan men edilmişlerdi. 'Ülkesiz' sıfatıyla mücadele eden Rus sporcular toplamda 17 madalya almayı başardı.

Yine 'tarafsız' olarak katılan Rus buz hokeyi oyuncuları, Almanya'yı uzatmalarda gelen altın golle 4-3 yendi. Böylece Rus sporcular kış olimpiyat oyunlarında 26 yıl sonra ilk defa buz hokeyinde altın madalya kazanmış oldu.

HABERRUS